W połowie lipca lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zawiesił ośmioro polityków będących członkami zarządu jego ugrupowania. Później - po posiedzeniu zarządu - ogłosił, że przyjęto uchwałę o powołaniu dwóch frakcji - Sojuszu Lewicy Demokratycznej i frakcji Wiosna oraz że zarząd utrzymał jego decyzje ws. polityków.

Reklama

Zawieszeni sprzeciwiali się powołaniu w partii tylko dwóch frakcji. Na późniejszej konferencji prasowej oświadczyli, że decyzje w tej sprawie są nielegalne. Zapowiedzieli odwołanie do sądu partyjnego i zażądali od Czarzastego zwołania Rady Krajowej na 31 lipca.

Będzie kompromis?

W oświadczeniu 23 działaczy nowej Lewicy, wśród których są też politycy zawieszeni w prawach członka partii, napisano, że "członkowie Nowej Lewicy dążą do osiągnięcia kompromisu w sprawie ostatnich wydarzeń i najbliższej przyszłości ugrupowania".

Oczekujemy od przewodniczącego Nowej Lewicy, Włodzimierza Czarzastego, że do dnia 6 sierpnia 2021 r. zostaną uchylone wszystkie decyzje (podjęte 5 i 17 lipca) zawieszające członków zarządu Nowej Lewicy. Tym samym zostają im przywrócone wszystkie partyjne funkcje. W tej sytuacji odwołujemy zapowiadaną na 31 lipca Radę Krajową partii - ogłosili.

Przekazali, że "dalsze decyzje, w tym ocena działania kierownictwa partii oraz wybór nowych władz, będą miały miejsce podczas Kongresu Nowej Lewicy 9 października 2021 roku".