W sobotę premier Mateusz Morawiecki wziął udział w międzynarodowym szczycie europejskich partii konserwatywnych i prawicowych w Madrycie, który odbywa się pod hasłem: "Obronić Europę". Gospodarzem spotkania był lider partii Vox, Santiago Abascal.

Reklama

Morawiecki: Pokazaliśmy, że jest inna przyszłość dla Europy

Pokazaliśmy, że jest inna przyszłość dla Europy, że jest przyszłość, która opiera się o suwerenne państwa, nie o żadną scentralizowaną strukturę, która zabiera kompetencje państwom - powiedział dziennikarzom po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki.

A jednocześnie, pokazaliśmy sobie nawzajem, że praktycznie identycznie myślimy o tak ważnych sprawach, tak ważnych wyzwaniach, jak chociażby zagrożenia, które płynął ze strony Rosji w stosunku do Ukrainy, jak presje migracyjne, jak kwestie związane z energią, z bardzo wysokimi cenami gazu, które dzisiaj są wynikiem manipulacji ze strony Rosji - podkreślił szef rządu.

Premier w Madrycie: Rosja zagraża integralności terytorialnej Ukrainy

Reklama

Bardzo dobrze, że mogliśmy być dzisiaj wśród naszych przyjaciół i przekonać się, że jest inne myślenie o Europie, a nie tylko o Europie, jako o scentralizowanej strukturze zarządzanej gdzieś z dalekiej Brukseli bez względu na to, co tak naprawdę myślą obywatele - powiedział premier.

Morawiecki pytany o sprawę stosunku europejskich partii prawicowych do działań Rosji, przekazał, że jest "zgoda w tej bardzo ważnej kwestii". Rosja zagraża integralności terytorialnej Ukrainy. Omawialiśmy ten temat w sposób bardzo obszerny. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim naszym przyjaciołom, całej Europie, którzy są świadomi tych zagrożeń i ryzyka - dodał szef polskiego rządu.

Podkreślił, że "jedność wszystkich państw powinna być w sposób niewątpliwy traktowana, jako wielka wartość". Nasz przyjaciel Santiago (Santiago Abascal - lider organizującej spotkanie hiszpańskiej partii - PAP) i wszyscy nasi inni partnerzy są świadomi tej sytuacji. Jestem bardzo wdzięczny - podsumował premier.