W ubiegłym tygodniu w Przewodowie wybuchła rakieta, w wyniku czego zginęło dwóch obywateli polskich. Z kolei w niedzielę minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter. Prezydent Duda ocenił w poniedziałek wieczorem w Polsat News, że to ważny gest sojuszniczy w tej sytuacji, w której dzisiaj znajduje się Sojusz Północnoatlantycki, w której dzisiaj znajduje się Polska, a także nasz sąsiad - Niemcy.

Reklama

Przypomniał, że w wyniku ubiegłotygodniowego zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę, jedna z rakiet przypadkowo spadła na terenie Polski i skończyło się to tragicznie. Chcielibyśmy, żeby te zestawy obrony przeciwrakietowej znalazły się blisko granicy, żeby tam chroniły ten obszar - podkreślił.

Niemcy to sojusznik czy rywal?

Prezydent zapytany, czy dla niego Niemcy są sojusznikiem, czy rywalem, powiedział, że Niemcy są naszym sojusznikiem. Podkreślił, że Polska i Niemcy należą do Sojuszu Północnoatlantyckiego, prowadzą wspólnie różne przedsięwzięcia militarne, a nasi żołnierze wspólnie ćwiczą. Jesteśmy razem w jednym sojuszu obronnym - mówił. Dodał, że chwilę przed trwającym wywiadem spotkał się z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem i rozmowa dotyczyła waśnie przekazaniu przez Niemcy Polsce systemów Patriot.

Reklama

autor: Rafał Białkowski