Głosowanie poza miejscem zamieszkania jest możliwe. Jeśli z jakiegoś powodu w dniu wyborów nie będzie nas w miejscu stałego zamieszkania, to nic straconego. Nie rezygnujmy z udziału w wyborach. Wystarczą drobne formalności i będziemy mogli zagłosować w dowolnej komisji wyborczej.

Reklama

Wybory 2023. Co zrobić, by zagłosować poza miejscem zamieszkania?

Można udać się osobiście do dowolnego urzędu gminy bądź miasta. W urzędzie wypełniamy specjalny wniosek, podpisujemy i dostajemy zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem możemy oddać głos w dowolnej komisji w kraju, za granicą bądź na polskim statku morskim. Ważne, żeby zrobić to najpóźniej 12 października.

Co ważne, należy uważać, by nie zgubić takiego zaświadczenia. Drugiego nie można już dostać i wtedy udział w wyborach będzie niemożliwy, w jakiejkolwiek komisji wyborczej.

Możemy też odwiedzić stronę www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania i tam złożyć wniosek w wersji elektronicznej.

Reklama

Wybory 2023. Jak sprawdzić, gdzie znajduje się nasza komisja wyborcza?

Wokół twojego miejsca zamieszkania jest kilka szkół bądź przedszkoli, gdzie zwykle są obwodowe komisje wyborcze, a ty nie wiesz gdzie znajduje się twoja właściwa? Możesz to sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców. Na stronie gov.pl (zakładka: "twoje dane”). Wyborca znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania.

Wybory 2023. Kiedy się odbędą? W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze?

Przypominamy. Wybory parlamentarne 2023 odbędą się w niedzielę 15 października. Lokale wyborcze będą czynne w godz.7-21. Z kolei na przełomie 13 i 14 października, dokładnie o północy, rozpocznie się cisza wyborcza.