>>>Niemcy wybiorą: Steinbach czy Polska

W wywiadzie dla dziennika "Hamburger Abendblatt" arcybiskup podkreślił też, że kultywowany od lat wizerunek Steinbach jako "strasznej Niemki" jest nieuzasadniony.

Reklama

Podobnego zdania jest duszpasterz wypędzonych Gerhard Pieschl. Niemiecki hierarcha zaapelował o większą rozwagę. Zdaniem biskupa Pieschla po obu stronach mają miejsce szczere starania o opracowanie przeszłości. Hierarcha podkreślił, że także dzisiaj ucieczka i wypędzenia są tematem aktualnym. Dlatego istnieje potrzeba odpowiedniego i rzetelnego przedstawienia tego problemu "w prawdzie, sprawiedliwości i miłości".

Jednocześnie biskup Pieschl zaznaczył, że nie wolno przerywać dialogu z Polską. "Jestem przekonany, że Erika Steinbach zrobiła wiele dla pojednania i jeszcze wiele zrobi" - powiedział hierarcha.

Reklama

>>>Partia Merkel murem za Steinbach

Wcześniej poparcie dla członkostwa Eriki Steinbach w radzie fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" zadeklarowali rządzący chadecy z CDU. Sprzeciw zgłosiła natomiast Polska, a także współtworząca obecną niemiecką koalicję rządową lewicowa SPD.