Korea Północna zapowiedziała w marcu, że wybuduje taki reaktor z wykorzystaniem własnego paliwa, a dwóch amerykańskich ekspertów, którzy odwiedzili niedawno Koreę Północną, potwierdziło, że budowa rzeczywiście się rozpoczęła.

Reklama

Instytut Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (ISIS) z siedzibą w Waszyngtonie opublikował w czwartek zdjęcia satelity komercyjnego z 4 listopada. Pokazują one powstającą na planie prostokąta strukturę oraz co najmniej dwa dźwigi. Szacuje się, że Korea Północna buduje reaktor na wodę lekką o mocy 25-30 MW.

Instytut oparł swoje szacunki na informacjach pochodzących od byłego dyrektora amerykańskiego laboratorium atomowego w Los Alamos Siegfrieda Heckera oraz byłego amerykańskiego wysłannika na rozmowy z KRLD Jacja Pritcharda. Obaj odwiedzili niedawo Jongbion.

Hecker powiedział, że "nowa struktura na zdjęciach satelitarnych jest rzeczywiście budowanym eksperymentalnym reaktorem na wodę lekką".

Reaktory na wodę lekką służą do celów cywilnych, ale można w nich wykorzystywać nisko wzbogacony uran.

Według ISIS do reaktora o mocy 25-30 MW może być potrzebna różna ilość nisko wzbogacanego uranu, "zależnie od projektu reaktora oraz tego, czy zostanie on wykorzystany do produkcji energii elektrycznej, czy też plutonu nadającego się do uzbrojenia".