Hiszpania przeprowadzi przegląd bezpieczeństwa w swych sześciu elektrowniach jądrowych, a także badanie ryzyka sejsmicznego i powodziowego w kraju - poinformował w środę minister przemysłu Miguel Sebastian Gascon.

Reklama

"Dokonamy przeglądu systemu bezpieczeństwa wszystkich siłowni w kraju, wyciągając wszelkie możliwe nauki z wypadku nuklearnego w Japonii" - powiedział minister w parlamencie. "Szczególnie zabiegamy o dodatkowe badania sejsmiczne i badanie zagrożenia powodziowego" - dodał minister podkreślając jednocześnie, że hiszpańskie elektrownie atomowe są bezpieczne.

Kilka organizacji ekologicznych domagało się w ostatnich dniach zamknięcia hiszpańskich elektrowni, w tym tej w Garonie (Santa Maria de Garona) na północy. Elektrownia jest zbudowana według tego samego modelu co siłownia Fukushima w Japonii.Hiszpania ma ogółem sześć elektrowni atomowych i osiem reaktorów.

Szef rządu socjalistów Jose Luis Rodriguez Zapatero przyrzekł podczas kampanii przed wyborami w roku 2008 stopniowe przestawianie kraju z energii jądrowej na odnawialne źródła energii. W roku 2009, pisze AFP, rząd podjął jednak bardzo kontrowersyjną decyzję przedłużenia do roku 2013 działania najstarszej elektrowni w kraju - pracującej od r. 1971 Santa Maria de Garona.

8561266
Reklama