Premier Donald Tusk podczas sesji plenarnej szczytu Azja-Europa (ASEM) w Laosie podkreślił, że pogłoski o śmierci UE są przesadzone - podało w poniedziałek CIR. Przed szczytem Tusk spotkał się z szefami rządów: Tajlandii, Japonii, Chin i Korei Południowej. W stolicy Laosu Wientianie trwa dwudniowy szczyt Azja-Europa (ASEM), podczas którego politycy europejscy chcą przekonać przywódców z Azji, że Unia Europejska jest zdolna przezwyciężyć kryzys zadłużenia.

Reklama

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie na stronie internetowej kancelarii premiera, podczas odczytu na temat polskiej oceny sytuacji gospodarczej w Europie Tusk przekonywał, że nasz kontynent ma ogromny potencjał, aby pokonać swoje problemy.

Premier podkreślił - czytamy w komunikacie - że UE jest największą na świecie gospodarką, na którą przypada 25 proc. światowego PKB i największym parterem handlowym większości państw świata, w tym partnerów azjatyckich. Dodał, że przy 10 proc. populacji świata aż 50 proc. wydatków społecznych przypada na UE, co świadczy o zamożności Europejczyków.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że kryzys nie jest zjawiskiem nowym, natomiast niektórzy dają się porwać iluzji, że obecne czasy są szczególne. Przytoczył komentarze pojawiające się w latach 20-tych i 30-tych XX wieku, w których można odnaleźć podobną retorykę. Mówiąc o Europie, premier zauważył, że w czasie szczytowego etapu integracji UE zmaga się z kryzysem finansowym, który jest dla niej największym wyzwaniem. Zaznaczył, że ten europejski projekt jest podważany przez eurosceptyków, nazywających wspólną walutę euro nieudanym eksperymentem.

Polski premier zadeklarował, że UE nie porzuci swoich wartości, mimo nacisków ze strony wyznawców zasady, że każdy naród powinien dbać tylko o siebie. Donald Tusk wyraził pewność, że w UE tym razem wartości europejskie zwyciężą przed - a nie po - potencjalnej katastrofie. I to właśnie będzie jedynym symptomem szczególności naszych czasów - napisano w komunikacie.

Reklama

Jeszcze przed szczytem Tusk spotkał się z premier Tajlandii Yingluck Shinawatrą i premierem Japonii Yoshihiko Nodą. Rozmawiał także z szefami rządów Chin Wen Jiabao i Korei Południowej Kim Hwang-sikiem.

Reklama

Rezultatem spotkanie z premier Tajlandii jest ustanowienie stałego mechanizmu współpracy politycznej i gospodarczej między oboma krajami. Premierzy omówili możliwości współpracy inwestycyjnej, poruszyli kwestie możliwości zwiększenia polskiego eksportu do Tajlandii i wzajemnych inwestycji bezpośrednich. Tajlandia to największy partner handlowy Polski w Azji Południowo-Wschodniej. Ponadto premier Shinawatra zaprosiła premiera Tuska do złożenia wizyty w Tajlandii.

Tematem spotkania Tuska z premierem Japonii Yoshihiko Nodą były możliwości współpracy gospodarczej i politycznej. Tusk zwrócił uwagę na malejącą dynamikę inwestycji japońskich w Polsce. Szefowie rządów zgodzili się co do potrzeby podjęcia działań w tej kwestii. Premier Noda wskazał jako przedmiot zainteresowania Japonii inwestycje w polski sektor energetyczny, w tym technologię czystego węgla.

Z premierem Chin Tusk rozmawiał o partnerstwie strategicznym między naszymi krajami. Szefowie rządów Polski i Chin podkreślili dużą dynamikę kontaktów między oboma krajami w ramach partnerstwa strategicznego i wyrazili nadzieje na dalszy rozwój relacji gospodarczych. Wen Jiabao stwierdził, że istnieje duży potencjał w relacjach z naszym regionem.

Polska i Chiny ustanowiły partnerstwo strategiczne w grudniu 2011 r. Wen Jiabao odwiedził Polskę pod koniec kwietnia 2012 r. jako pierwszy od 1987 roku szef chińskiego rządu.

Tusk i szef koreańskiego rządu Kim Hwang-sik poruszyli kwestie warunków prawnych dla inwestycji koreańskich w Polsce oraz możliwości współpracy w dziedzinie energetyki. Politycy zgodzili się, że istnieje duży potencjał do rozwoju współpracy gospodarczej i podkreślili konieczność zrównoważenia wzajemnych obrotów handlowych. Szef koreańskiego rządu podziękował polskiemu premierowi za wsparcie Korei przez Polskę w Radzie Bezpieczeństwa oraz docenił rolę Polski w stabilizacji Półwyspu Koreańskiego w ramach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych.

W spotkaniu w Wientianie bierze udział około 50 wysokich rangą polityków z obu kontynentów - z pogrążonej w kryzysie Europy oraz z Azji, która staje się motorem światowej gospodarki - w tym z: Chin, Japonii, Indii, Korei Południowej i Mongolii. ASEM został zapoczątkowany w Bangkoku w 1996 r. Liczy obecnie 51 członków. Polska uczestniczy w spotkaniach państw Azja-Europa od 2004 r. Na tegorocznym szczycie ASEM obecnych jest 21 premierów i 14 głów państw.

Silna delegacja unijna chce zademonstrować zdecydowanie i jedność w trudnym okresie. Na szczycie obecni są przedstawiciele 27 państw UE, szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej: Herman Van Rompuy i Jose Manuel Barroso.