Gazeta niedzielna "The Sunday Times" w gronie faworytek do tej godności wymienia 49-letnią Lindę Hogan - profesor teologii z uniwersytetu Trinity College w Dublinie, znaną jako feministka.

Drugą możliwą kandydatką jest, według "Sunday Timesa", była prezydent Republiki Irlandzkiej Mary McAleese, wykładająca prawo również w tym samym Trinity College, a w przeszłości studentka prawa kanonicznego w Watykanie.

Reklama

Były brazylijski ksiądz Juan Arias mówi, że znajomy papieża Franciszka - również jezuita - powiedział mu: Ten papież nie zawahałby się przed nominacją kobiety na kardynała. A nawet bawiłoby go dopuszczenie po raz pierwszy kobiety do wyboru następnego papieża.

"Sunday Times" cytuje również kardynała Michaela Nolana, który napisał na swoim blogu: Słyszałem z więcej niż jednego źródła, że kiedyś ktoś powiedział błogosławionemu Janowi Pawłowi II - Powinieneś uczynić kardynałem Matkę Teresę z Kalkuty. A papież odparł - Prosiłem ją, ale ona nie chce.

Reklama

"The Sunday Times" wyjaśnia swoim niekatolickim czytelnikom, że nigdy dotąd nie było kobiety kardynała, ale papieże są władni wynieść do tej godności, kogo chcą.

Jedyną przeszkodą jest zapis prawa kanonicznego dopiero z 1917 roku, że papież może mianować tylko księży.