Trzech ukraińskich żołnierzy poległo, a siedmiu zostało rannych w wyniku ostrzałów ze strony grup prorosyjskich separatystów. Takich ataków strona ukraińska zanotowała w ciągu ostatniej doby 109. Część ostrzałów była prowadzona z moździerzy i czołgów. Separatyści - według Kijowa - używają zabronionej w myśl porozumień mińskich broni kalibru 120 mm.

Reklama

Dzieje się tak w czasie, gdy w Mińsku białoruskim grupa kontaktowa do spraw konfliktu w Donbasie negocjuje o wycofaniu broni poniżej 100 mm. Ukraińcy wielokrotnie podkreślali, że separatystyczni bojówkarze nie dotrzymują poprzednich mińskich uzgodnień. Tymczasem - jak poinformował premier Arsenij Jaceniuk - na polecenie prezydenta zwołany został tzw. gabinet wojenny.

Jest to organ przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, koordynujący działania w sferze obronności i bezpieczeństwa. W skład gabinetu wchodzą oprócz prezydenta i premiera ministrowie obrony, spraw zagranicznych i wewnętrznych, a także szefowie sztabu generalnego i służby bezpieczeństwa.

Reklama

Gabinet wojenny ma omówić sytuację w Donbasie i postępy mińskich negocjacji.

Reklama