Ta decyzja jest efektem wtorkowego spotkania władz policji hrabstwa Essex i przedstawicieli polskiej Komendy Głównej Policji.

Reklama

Podjęliśmy jednoznaczne zobowiązanie do bliskiej pracy z polską społecznością w Harlow, która istnieje tutaj od 40 lat i jest integralną częścią naszego hrabstwa. Chcemy zapewnić ich, że tego typu incydenty są rzadkie i zrobimy wszystko, aby przeprowadzić pełne śledztwo w tej sprawie - powiedział Stephen Kavanagh z Essex Police.

Niektórzy mogą się obawiać współpracy z policją, ale zapewniam, że nasze służby w Essex mają wieloletnie doświadczenie w pracy z różnymi społecznościami. Nie cierpcie w milczeniu, mówcie nam o wszelkich problemach - zaapelował.

Z kolei Rafał Batkowski, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej Komendy Głównej Policji podkreślił, że wizyta miała na celu podkreślenie zainteresowania polskich służb bezpieczeństwem Polaków w Wielkiej Brytanii.

Celem naszej wizyty było poznanie stanu postępowania, które dotyczy dwóch poważnych przestępstw, gdzie ofiarami są nasi obywatele, a z drugiej strony chcieliśmy uzyskać zapewnienie dot. bezpieczeństwa naszych obywateli i (informację - PAP) o środkach, które sprawią, że polska społeczność w Essex będzie czuła się bezpiecznie - podkreślił.

Według informacji PAP wysłany z Warszawy funkcjonariusz będzie brał udział - w polskim umundurowaniu - w dziennych i nocnych patrolach w celu wysłania silnego sygnału o wsparciu dla polskiej społeczności w Harlow.

W 85-tysięcznym Harlow mieszka ponad 1,5 tys. Polaków.