Od 7 lutego 2017 roku Gina Haspel pełniła funkcję zastępcy szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA); wspierała Pompeo w zarządzaniu danymi wywiadowczymi, zajmowała się też analizami, tajnymi operacjami, kontrwywiadem i łącznością z zagranicznymi służbami wywiadowczymi.

Reklama

Haspel rozpoczęła karierę w agencji wywiadowczej w 1985 roku. Ma bogate i różnorodne doświadczenie w pracy za oceanem, była szefową wielu komórek wywiadowczych. Następnie zajmowała w Waszyngtonie wiele wysokich stanowisk kierowniczych, między innymi zastępcy dyrektora Krajowej Służby Tajnej (National Clandestine Service - NCS), zastępcy dyrektora NCS ds. wywiadu zagranicznego i tajnych operacji oraz szefa sztabu NCS.

NCS jest tzw. tajnym ramieniem CIA, które zajmuje się wszystkimi niejawnymi operacjami na świecie dotyczącymi środowiska wywiadowczego.

Haspel otrzymała wiele nagród, między innymi od George'a H. W. Busha za skuteczne zwalczanie terroryzmu; medal za zasługi dla wywiadu oraz prezydencką nagrodę - Presidential Rank Award, która jest najbardziej prestiżowym odznaczeniem, jakie może otrzymać pracownik federalnych służb cywilnych.

Amerykańska prasa przypomina, że kandydatka na szefa CIA brała udział w amerykańskim programie tajnych więzień, w których podejrzani o działalność terrorystyczną byli poddawani brutalnym przesłuchaniom i torturom.

"New York Times" podaje, że pod nadzorem Haspel toczyły się śledztwa w sprawie Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego i Palestyńczyka Abu Zubajdy.

Otrzymali oni status pokrzywdzonych w dochodzeniu prowadzonym przez polską prokuraturę w sprawie domniemanych tajnych więzień CIA w Polsce, gdzie mieli być torturowani.

Haspel miała także nakazać zniszczenie taśm wideo pokazujących brutalne techniki stosowane podczas przesłuchań w amerykańskim tajnym więzieniu (tzw. black site) w Tajlandii.

Reklama

Trump poinformował we wtorek na Twitterze o odwołaniu Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i powołaniu na tę funkcję Mike'a Pompeo, którego Haspel ma zastąpić. Zmiany na obu stanowiskach muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Senat USA.