Madrycka gazeta ustaliła w siedzibie ETPC, że skarga złożona przez siedmiu wnuków generała Franco w marcu 2020 r. została umorzona osiem miesięcy później.

Reklama

Dziennik odnotował, że pomijane w mediach głównego nurtu zaskarżenie do ETPC ekshumacji byłego premiera Hiszpanii było w rzeczywistości ostatnią szansą rodziny Franco na przywrócenie miejsca spoczynku generała w mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych. Jego ciało było tam złożone pomiędzy 1975 r. a 2019 r.

ETPC nie uznał, aby decyzja rządu Sancheza o przeniesieniu zwłok Franco z Doliny Poległych naruszała podstawowe prawa człowieka, podsumował “El Independiente”.

Ekshumacja

Reklama

24 października 2019 r. zwłoki Franco zostały z inicjatywy pierwszego rządu Sancheza przeniesione z bazyliki w mauzoleum w Dolinie Poległych na położony pod Madrytem cmentarz Mingorrubio w El Pardo.

Procedury dotyczące ekshumacji Sanchez rozpoczął krótko po zaprzysiężeniu swojego pierwszego rządu w czerwcu 2018 r. Premier socjalistycznego gabinetu twierdził, że przeniesienie zwłok Franco jest “konieczne z powodu zainicjowania przez generała zamachu stanu” w 1936 r., który przerodził się w trwającą do 1939 r. wojnę domową. Wskazywał, że obecność prochów generała miała rzekomo “uwłaczać pamięci ofiar” tego konfliktu.

Rodzina generała twierdzi tymczasem, że decyzja Sancheza wynikała jedynie z rewanżyzmu oraz chęci zbicia politycznego kapitału przez socjalistów na sporze o ekshumację Franco.