Poprosiłem prezydenta Rosji o niektóre typy broni. Powiedziałem, że kiedy pan przyjedzie, zobaczymy, co i gdzie należy wzmocnić w ramach państwa związkowego – powiedział Łukaszenka na spotkaniu z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Jego wypowiedź przytoczyła agencja BiełTA.

Reklama

W tym roku zaplanowanych było ok. 130 wspólnych przedsięwzięć - manewrów, spotkań, narad, zarówno w formacie dwustronnym, jak i międzynarodowym – mówił Szojgu. Niestety, program ten wypełniony został zaledwie w 30 proc. Do końca roku trzeba osiągnąć choćby 70 proc. W tym celu należy zintensyfikować działania i przeprowadzić drugi etap manewrów, które obecnie trwają. W październiku odbędą się kolejne manewry - dodał.

Od poniedziałku na poligonie Brzeski na zachodzie Białorusi przy granicy z Polską odbywają się manewry wojskowe Słowiańskie Braterstwo. Biorą w nich udział Białoruś i Rosja, z udziału w ostatniej chwili wycofała się Serbia. Ćwiczenia potrwają do 25 września. Ich aktywna faza zaplanowana jest - według wcześniejszych zapowiedzi – na 21-23 września.

Cieszymy się z tych manewrów – powiedział Łukaszenka. Dobrze, że się odbywają, przy czym – są udane. Należy pomyśleć o drugim etapie tych manewrów i innych manewrach, przygotować plan, nie oglądając się na boki i na to, co kto mówi – dodał białoruski lider. Jeśli ktoś uważa, że Białoruś stała się słabsza, że nie damy rady, że Rosja odejdzie na bok, to są to refleksje dla głupków. Jesteśmy w stanie utrzymać się nie tylko na Białorusi, ale i wzdłuż naszych granic. Możecie polegać na nas w kontekście obrony naszej wspólnej ojczyzny - od Brześcia do Władywostoku - podkreślił Łukaszenka. Ostatnie wydarzenia jeszcze bardziej skłaniają nas ku sobie, byśmy trzymali się razem i by w żadnym razie nie udało się wbić klina pomiędzy nas - mówił.

Reklama

Tymczasem Kreml dementuje słowa Łukaszenki. Prezydent Władimir Putin nie rozmawiał w tym tygodniu z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką o zaopatrzeniu Mińska w nową broń - podał z kolei w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Kierowana przez Szojgu delegacja rosyjska przebywa na Białorusi z wizytą roboczą. Tematem spotkań jest dwustronna współpraca wojskowa. Agencja BiełTA poinformowała, że rosyjski minister obrony odbył w Mińsku spotkanie z generałem Wiktarem Chreninem, swym białoruskim odpowiednikiem. Jednym z tematów były trwające manewry Słowiańskie Braterstwo i gotowość do przeprowadzenia pod koniec września ich drugiego etapu.