Przedstawiciele Butantanu oświadczyli, że szczepionka Sinovacu o nazwie CoronaVac wykazała 78-procentową skuteczność w zapobieganiu przypadkom "od łagodnych do ciężkich", wymagającym hospitalizacji. Przy obliczeniu tej wartości nie wzięto jednak pod uwagę przypadków z „bardzo lekkimi” objawami, które nie wymagają leczenia szpitalnego. Po ich uwzględnieniu skuteczność spada do 50,4 proc. - wynika z danych przekazanych przez Butantan.

Reklama

Skuteczność na poziomie 50 proc. spełnia minimalne wymagania Światowej Organizacji Zdrowia i brazylijskiej rządowej agencji regulacji rynku farmaceutycznego Anvisa, ale jest o wiele niższa niż konkurencyjnych szczepionek firm Moderna czy Pfizer/BioNTech, które wykazały skuteczność ponad 90 proc.

Brazylia rozczarowana chińską szczepionką

Najnowsze wyniki są „dużym rozczarowaniem” dla władz Brazylii, gdyż szczepionka Sinovacu jest jednym z dwóch specyfików, jakie rząd federalny planuje zastosować w walce z pandemią – ocenia agencja Reutera. W Brazylii wykryto dotąd ponad 8,1 mln zakażeń koronawirusem, a ponad 204 tys. pacjentów zmarło. Władze stanu Sao Paulo, gdzie mieści się instytut Butantan, planują rozpocząć szczepienia mieszkańców 25 stycznia. Zamówienia na CoronaVac złożyło również kilka innych krajów, w tym Indonezja, Turcja i Singapur.