Po raz pierwszy w historii USA prezydent został dwukrotnie poddany procedurze impeachmentu i po raz pierwszy podczas głosowania w tej sprawie w Senacie siedmiu senatorów zajęło inne stanowisko niż ich partia - podkreśla Associated Press.

Reklama

McConnell potępił Trumpa

Lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell, który zagłosował przeciw impeachmentowi byłego prezydenta, po głosowaniu oświadczył, że potępia postępowanie Donalda Trumpa oraz że jest on "praktycznie i moralnie odpowiedzialny" za atak na Kapitol 6 stycznia.

McConnell podkreślił, że zagłosował przeciw impeachmentowi tylko dlatego, że jego zdaniem konstytucja nie przewiduje takiej procedury wobec byłego prezydenta, a Trump jest obecnie tylko osobą prywatną.

Dodał, że decyzja Senatu nie oznacza, iż uznał on postępowanie Trumpa, który namawiał swych zwolenników do siłowego sprzeciwu wobec wyniku wyborów, za dopuszczalne.

Trump: to koniec polowania na czarownice

Były prezydent USA Donald Trump oznajmił w komunikacie wydanym po oddaleniu przez Senat USA wniosku o jego impeachment, że jest to "koniec polowania na czarownice", a ruch społeczny, jaki zainicjował, "dopiero się zaczyna".