Szef państwa przypomniał na forum poświęconym walce z koronawirusem, że pierwsza partia szczepionek, jaka ma dotrzeć w tym miesiącu na Ukrainę w ramach inicjatywy COVAX, obejmie ponad 100 tysięcy dawek i trafi do pracowników medycznych opiekujących się pacjentami z Covid-19.

Reklama

Szczepionki z Polski trafią na Ukrainę?

Zełenski dodał, że sam jest gotowy, by się zaszczepić. Zaznaczył, że najpierw do kraju trafią preparaty firmy Pfizer/BioNTech, a następna partia według niego najpewniej będzie produkcji koncernu AstraZeneca. Prezydent dodał, że Ukraina prowadzi też negocjacje w sprawie dostaw z innymi krajami. Prowadzimy teraz rozmowy z krajami, które będą nam przekazywać swoje nadwyżki. Mamy kontakty w Polsce - powiedział Zełenski.

Apel szefowej KE

Reklama

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała na ukraińskim forum poświęconym walce z koronawirusem, że poprosiła kraje UE o przekazanie Ukrainie części swoich szczepionek przeciwko Covid-19.

Dzięki COVAX lekarze i personel medyczny Ukrainy otrzymają pierwsze szczepionki już w tym miesiącu, kolejne miliony dawek szczepionki dotrą na Ukrainę do lata - podkreśliła szefowa KE w wystąpieniu online.