Muszę przyznać, że rosyjski system więziennictwa zdołał mnie zadziwić. Nie wyobrażałem sobie, że można urządzić prawdziwy obóz koncentracyjny 100 km od Moskwy - napisał Nawalny. Obok zamieścił swoje zdjęcie z ostrzyżoną na krótko głową.

Reklama

Nawalny zapewnił, że na razie nie widział "żadnej przemocy, ani nawet aluzji do niej", niemniej "wierzy w liczne historie o tym, że niedawno w kolonii karnej nr 2 +Pokrow+ ludzi bito drewnianymi młotkami, aż byli na wpół żywi". Teraz - dodał - "metody zmieniły się" i on sam nazywa "swój nowy dom" - kolonię karną - "przyjaznym obozem koncentracyjnym".

Bezczelny komentarz Kremla

Kreml nie ma informacji, gdzie w Federacji Rosyjskiej znajdują się osoby skazane - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Dodał następnie, że takie dane ma Federalna Służba Więzienna (FSIN) i że władzom Rosji "nikt nie dostarcza informacji o tym, gdzie skazani odbywają karę". Na uwagę dziennikarzy, że społeczność międzynarodowa śledzi los Nawalnego, Pieskow odparł, że jest to jeden ze skazanych w Federacji Rosyjskiej, który odbywa wyrok na mocy decyzji sądu.

Reklama

Rzecznik powiedział także, że nie wie, jak prezydent Rosji ocenia przypadki, gdy adwokaci i krewni skazanych mogą nie wiedzieć, gdzie ich klienci i bliscy się znajdują. Pieskow poradził, że po informacje należy zwracać się do służb więziennych.

Kolczugino było miejscem przejściowym

Adwokaci Nawalnego powiadomili w piątek, że opozycjonista został wywieziony z aresztu śledczego w miejscowości Kolczugino w obwodzie włodzimierskim, gdzie przebywał w ostatnim czasie. Obrońcy nie zostali poinformowani, dokąd go zabrano.

Kolczugino znajduje się około 70 km od kolonii karnej w Pokrowie, według obrońców praw człowieka - jednego z surowszych zakładów penitencjarnych w Rosji. Wcześniej media wymieniały ten areszt śledczy jako miejsce przejściowe w trakcie przewożenia Nawalnego do kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim.

Moskiewski Sąd Miejski odrzucił 20 lutego apelację złożoną przez obrońców Nawalnego od decyzji sądu niższej instancji o "odwieszeniu" kary więzienia z 2014 roku za rzekome malwersacje finansowe. Nawalny powinien spędzić w kolonii karnej około 2,5 roku.