"Prezydent rozpoczął szybką analizę strategiczną, aby rozwiązać problem zwiększonego zagrożenia ransomware i uwzględnić cztery główne kierunki działań, w tym rozbicie infrastruktury ransomware i jej sprawców” - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Reklama

Oprogramowanie typu ransomware ogranicza dostęp do systemu komputerowego i wymaga zapłacenia okupu za przywrócenie do stanu pierwotnego.

Atak ransomware na JBS USA ma źródło w Rosji?

We wtorek Biały Dom potwierdził, że Federalne Biuro Śledcze (FBI) prowadzi dochodzenie w sprawie ataku ransomware na zakłady JBS USA, należące do brazylijskiego przedsiębiorstwa JBS S.A. Zdaniem firmy żądanie okupu pochodzi od grupy "prawdopodobnie z siedzibą w Rosji".

Reklama

Cyberatak sparaliżował pracę tej największej na świecie firmy produkującej i przetwarzającej mięso. W Australii we wtorek tysiące zatrudnionych przez JBS nie pracowało, w Kanadzie i USA odwołano niektóre zmiany w zakładach - informowały w mediach społecznościowych związki zawodowe i strony firm.

Firma JBS USA podała w poniedziałek, że w niedzielę przeprowadzono "zorganizowany atak cybernetyczny" na niektóre z jej serwerów obsługujących systemy IT w Ameryce Północnej i Australii. Nie miało to wpływu na serwery zapasowe firmy - dodano.

Reklama

Reuters, powołując się na wiarygodne źródło, przypisuje atak na JBS rosyjskim hakerom z grupy REvil. We wtorek Biały Dom powiadomił firmę, że sprawcą jest organizacja przestępcza mająca prawdopodobnie siedzibę w Rosji.

Według Psaki Biden wierzy, że Putin i rosyjski rząd mają do odegrania rolę w powstrzymywaniu ataków, takich jak przeprowadzony na JBS.

Spotkanie obu przywódców zaplanowano na 16 czerwca w Genewie.