Prezydent powiedział, że próba ograniczenia rozprzestrzeniania się wariantu Delta to "walka z czasem". - Jeśli nie zaczniemy działać teraz, liczba przypadków zakażeń i hospitalizacji wzrośnie - podkreślił.

Reklama

Poinformował, że w związku z pandemią na dwóch francuskich terytoriach zamorskich - Martynice i Reunion - wprowadzony zostaje stan wyjątkowy.

Zapowiedział również, że obowiązek posiadania certyfikatu sanitarnego dotyczącego szczepienia bądź odporności na Covid-19 będzie od sierpnia dotyczył osób wybierających się do kawiarni, restauracji, centrów handlowych, planujących przejazd pociągiem lub długą podróż oraz odwiedzanie placówek medycznych. Dodał, że mniej więcej za 10 dni certyfikat ten będzie obowiązywał również w miejscach rozrywki i placówkach kulturalnych.

Poinformował, że w ocenie rządu wzrost gospodarczy kraju w 2021 roku wyniesie 6 proc. PKB, co sprawi, że Francja znajdzie się "na czele gospodarek europejskich". Dodał, że udało się odtworzyć 187 tys. miejsc pracy z około 300 tys., które ze względu na pandemię zostały zlikwidowane od początku 2020 roku.

W niedzielę francuski minister ds. europejskich Clement Beaune powiedział: - Musimy nauczyć się żyć z wirusem (...). Życie z wirusem oznacza, że nie będziemy z powrotem wszystkiego zamykać. W związku z rozprzestrzenianiem wariantu Delta we Francji pojawiły się bowiem obawy o ponowne wprowadzenie lockdownu.

Prezydent wezwał też w poniedziałek Francuzów do kontynuacji szczepień przeciwko koronawirusowi; już w połowie czerwca, gdy premier Jean Castex zapowiedział zniesienie obowiązku noszenia maseczek w otwartej przestrzeni oraz likwidacji godziny policyjnej od 20 czerwca, Macron ostrzegł, że Francja "nie wygrała" jeszcze z pandemią i zaapelował do rodaków, by nadal szczepili się na Covid-19.

Obowiązek szczepienia dla medyków również w Grecji

W związku ze wzrostem liczby zachorowań na Covid-19 w Grecji szczepienia przeciw tej chorobie będą obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia i personelu domów opieki - zapowiedział również w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis. Premier powiedział, że obowiązek szczepienia dla pracowników domów opieki wchodzi w życie natychmiast, a dla pracowników służby zdrowia - od 1 września.

Micotakis zapowiedział także nowe restrykcje w związku z pandemią. bary, kina, teatry i inne miejsca, w których ludzie spotykają się w pomieszczeniach, będą dostępne jedynie dla osób zaszczepionych.

W ciągu ostatniej doby w Grecji potwierdzono 2065 przypadków zakażenia koronawirusem i 10 zgonów w związku z Covid-19. Od początku pandemii w Grecji odnotowano ponad 438 tys. przypadków zakażenia i prawie 13 tys. zgonów.

W liczącej ok. 11 mln mieszkańców Grecji podano dotąd ponad 5,2 mln pierwszych dawek szczepionki przeciw Covid-19, a ok. 41 proc. populacji jest w pełni zaszczepione.