W punkcie dowodzenia Putin rozmawiał z szefem sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generałem Walerijem Gierasimowem, który poinformował, że na poligonie Mulino zaangażowanych jest około 20 tysięcy żołnierzy. W tej części manewrów, określanej jako ich główny etap, użyto 5,6 tys. sztuk uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Działania w powietrzu prowadziło ponad 100 samolotów i ponad 100 śmigłowców. Na poligon wyjechało około 160 czołgów.

Reklama

Putinowi towarzyszył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, który komentował działania na poligonie. Prócz epizodu z użyciem robotów bojowych rosyjski przywódca obejrzał zastosowanie najnowszego bojowego wozu piechoty B-19 z modułem bezzałogowym Epocha. Ten moduł bojowy wyposażony jest w system automatycznego poszukiwania, rozpoznawania obiektów przeciwnika i ich śledzenia.

Pierwsze użycie robotów bojowych Uran-9 i Nerechta

Jak podało wcześniej ministerstwo obrony Rosji, na poligonie Mulino użyto po raz pierwszy robotów bojowych Uran-9 i Nerechta w szykach bojowych wspólnie z żołnierzami. Roboty Uran-9 prowadziły działania bojowe bezpośrednio w szykach bojowych broniących się oddziałów i umownie niszczyły siłę żywą i sprzęt przeciwnika. Prowadziły ostrzały na odległość do 5 tys. metrów z wyrzutni pocisków przeciwpancernych Ataka i działek automatycznych. Oprócz tego maszyny osłaniały oddziały zmotoryzowane w trakcie zmiany pozycji.

Roboty Nerechta zaangażowano do prowadzenia zwiadu i wparcia ogniowego. Maszyny tego rodzaju uzbrojone są w karabin maszynowy Kord kalibru 12,7 mm i w 30-milimetrowy granatnik maszynowy AG-30M. Roboty Nerechta mogą też korygować ostrzał, dostarczać amunicję i wyposażenie.

Aktywna faza rosyjsko-białoruskich manewrów strategicznych Zapad-2021 trwa od 10 września; na Białorusi na pięciu poligonach, a w Rosji – na dziewięciu poligonach i w akwenie Morza Bałtyckiego. Ministerstwo obrony Rosji zapowiadało, że ogółem udział w tegorocznych manewrach weźmie około 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.