Sąd zgodził się z wnioskiem prokuratury i podjął decyzję o likwidacji centrum praw człowieka Memoriału. Adwokaci organizacji zapowiadają apelację – podało radio Echo Moskwy. Prokuratura twierdziła m.in., że w swojej działalności organizacja obrony praw człowieka poważnie i systematycznie łamie przepisy o agentach zagranicznych i usprawiedliwia ekstremizm - podała moskiewska rozgłośnia. Memoriałowi zarzucono również kształtowanie negatywnego wizerunku rosyjskiego sądownictwa, tworzenie i publikowanie list skazanych, którzy są nazywani więźniami politycznymi.

Reklama

Prokurator przekonywał w sądzie m.in., że centrum obrony praw człowieka Memoriału prowadzi nieprzejrzystą księgowość, ukrywa informacje o zagranicznym finansowaniu, nie realizując wymogów dotyczących oznaczania swoich publikacji. Twierdził również, jak podaje agencja Interfax, że w publikacjach organizacji były znamiona uznania ekstremizmu i terroryzmu, zaś likwidacja będzie służyć realizacji praw obywateli i interesów państwa.

Tak bronili centrum adwokaci Memoriału

Adwokaci Memoriału wskazali, że proces ma charakter polityczny. Prawdziwa przyczyna to nie brak prawidłowego oznaczenia, to tylko pretekst. Rzeczywistym celem jest pozbawienie obywateli dostępu do informacji - powiedział adwokat Witalij Czerkasow, cytowany przez Radio Swoboda. Historycznemu Memoriałowi zarzucono, że oczernia ZSRR, a teraz organizacji praw człowieka zarzuca się, jakoby oczerniał Rosję - powiedział inny adwokat Grigorij Wajpan.

Centrum praw człowieka Memoriał (PC Memoriał) to struktura stowarzyszenia Memoriał, która zajmuje się monitoringiem praw człowieka w Rosji i przestrzeganiem w tym kraju norm prawa międzynarodowego w tym zakresie, a także pomocą uchodźcom i osobom przesiedlonym. Dzień wcześniej, we wtorek, rosyjski Sąd Najwyższy postanowił o likwidacji głównej struktury Memoriału, zajmującej się od lat 80. ubiegłego wieku badaniem zbrodni stalinowskich.

Obydwie struktury - historyczna i obrony praw człowieka - zostały przez władze uznane za "agentów zagranicznych”, których działanie jest finansowane spoza Rosji.(