Pentagon nie może jeszcze potwierdzić doniesień, że rosyjskie siły użyły czegoś, co może być bronią chemiczną w Mariupolu na Ukrainie - oświadczył w nocy z poniedziałku na wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby, cytowany przez CNN. Te doniesienia, jeśli są prawdziwe, są głęboko niepokojące i odzwierciedlają obawy, jakie mieliśmy co do możliwości użycia na Ukrainie różnych środków kontroli zamieszek, w tym gazu łzawiącego zmieszanego ze środkami chemicznymi - napisał Kirby w komunikacie.

Reklama

Stanowisko Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wideo na Facebooku, że siły rosyjskie mogą użyć broni chemicznej na Ukrainie, a Kijów to zagrożenie traktuje bardzo poważnie. Nie potwierdził jednak, jakoby w Mariupolu Rosjanie użyli tego rodzaju broni.

Oświadczenie pułku Azow

Uwaga! Około godziny temu rosyjskie okupacyjne wojska wykorzystały przeciwko ukraińskim wojskowym i cywilom w mieście Mariupoltrującą substancję nieznanego pochodzenia, którą zrzucono z wrogiego drona- czytamy w komunikacie pułk Azow, broniącego tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy. Jak dodano, poszkodowani mają problemy z oddychaniem i doświadczają problemów neurologicznych. Ustalane są skutki wykorzystania nieznanej substancji - przekazał pułk.

Źródło zbliżone do ministerstwa obrony Ukrainy przekazało agencji Interfax-Ukraina, że prawdopodobieństwo wykorzystania przez Rosjan broni chemicznej jest "bardzo wysokie".