7 marca Anna była razem z mężem, gdy do ich domu we wsi leżącej około 70 km na zachód od Kijowa wszedł jeden z najeźdźców. Celując do mnie bronią, zabrał mnie do pobliskiego domu. Rozkazał: "zdejmij ubrania albo cię zastrzelę". Wciąż groził, że mnie zabije, jeśli nie zrobię, czego chce. Wtedy zaczął mnie gwałcić – powiedziała Anna (imię zmienione).

Reklama

"Gdy mnie gwałcił, weszło czterech innych żołnierzy..."

Kobieta opisała napastnika jako szczupłego, młodego bojownika czeczeńskiego sprzymierzonego z Rosjanami. Gdy mnie gwałcił, weszło czterech innych żołnierzy. Myślałam, że już po mnie, ale oni go odciągnęli. Nigdy już go nie widziałam – zaznaczyła. Według niej w ten sposób uratowali ją od dalszego gwałtu.

Anna wróciła do domu, gdzie znalazła męża postrzelonego w brzuch. Próbował biec za mną, by mnie uratować, ale został trafiony – powiedziała. Rannego nie można było zabrać do szpitala z powodu walk. Dwa dni później zmarł w wyniku odniesionych obrażeń, a później pochowano go w ogrodzie.

Reklama

Narkotyki i viagra

Rosyjscy żołnierze zatrzymali się na kilka dni w domu Anny. Gdy wyjechali, znalazłam narkotyki i viagrę. Narkotyzowali się i często byli pijani – powiedziała, cytowana przez BBC.

Dowódca policji w obwodzie kijowskim Andrij Nebytow opowiedział BBC o przypadku z innej wsi, leżącej 50 kilometrów na zachód od Kijowa. Tam rosyjscy żołnierze mieli wejść do domu zamieszkanego przez małżeństwo z małym dzieckiem, zamordować męża i wielokrotnie gwałcić żonę.

„Grozili, że jeśli będzie się opierać, skrzywdzą jej synka. By chronić dziecko, nie stawiała oporu” – powiedział policjant. Dodał, że potem Rosjanie spalili dom i zastrzelili należącego do rodziny psa. Zgwałcona kobieta i jej syn uciekli i skontaktowali się z policją.

Rosyjscy żołnierze i gwałty na Ukrainkach

Gwałty i inne zbrodnie rosyjskich najeźdźców dokumentowane są również w mieście Bucza. Około 25 dziewcząt i kobiet w wieku 14-24 lat było systematycznie gwałconych w czasie okupacji w piwnicy jednego z domów w Buczy. Dziewięć z nich jest w ciąży – powiedziała cytowana przez BBC ukraińska rzeczniczka praw człowieka Denisowa.

Podkreśliła, że obecnie niemożliwa jest dokładna ocena skali przestępstw seksualnych, popełnionych przez rosyjskich żołnierzy w czasie okupacji, ponieważ nie wszystkie ofiary są gotowe opowiedzieć o tym, co je spotkało.