Delegacja Senatu RP na czele z marszałkiem izby Tomaszem Grodzkim dotarła w czwartek przed południem do Kijowa; wraz z delegacją Senatu Czech chce okazać wsparcie parlamentarzystom i narodowi ukraińskiemu w wojnie z Rosją - poinformował Senat. Delegację powitał ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki. Odwiedziliśmy dziś Borodziankę, Buczę i Irpień. Jestem wstrząśnięty tym, co zobaczyłem. To jest Golgota XXI wieku. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla haniebnej agresji Rosji na Ukrainę. Opłakujemy poległych, chylimy czoła przed bohaterskimi obrońcami - napisał na Twitterze Grodzki. Zamieścił też zdjęcia z miejsc, do których przyjechał.

Reklama

Również Kancelaria Senatu przekazała wypowiedzi marszałka. W Buczy dla mnie jako dla lekarza najbardziej wstrząsający był zapach, jedyny w swoim rodzaju zapach rozkładających się ciał. To jest Golgota XXI wieku. Jeżeli ktokolwiek by śmiał powiedzieć, że są to jakieś inscenizacje czy jakieś sztuczne scenariusze, to niech tu przyjedzie i zobaczy - podkreślił marszałek cytowany na Twitterze kancelarii.

"Niewyobrażalny zakres zniszczeń"

Zakres zniszczeń dokonanych przez barbarzyńców na siedliskach cywili kobiet i dzieci jest niewyobrażalny - mówił Grodzki w Irpieniu. Ale z drugiej strony, jesteśmy pod gigantycznym wrażeniem bohaterstwa i zjednoczenia narodu ukraińskiego w walce z agresorem - zaznaczył. Wy bronicie nie tylko Ukrainy, bronicie całej Europy. Chylimy czoła przed bohaterskim narodem ukraińskim. Będziemy robić wszystko, co jest w mocy naszych parlamentów, aby tę wojnę zakończyć, zbrodniarzy ukarać i Ukrainę odbudować. Sława Ukrajini! Herojam sława! - dodał marszałek Senatu, cytowany przez Kancelarię Senatu.

Delegacji izb towarzyszy przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. W wizycie, oprócz Grodzkiego, biorą udział wicemarszałkowie: Gabriela Morawska-Stanecka i Michał Kamiński oraz senator Marcin Bosacki. W delegacji czeskiej oprócz przewodniczącego Senatu Czech Milosza Vystrczila, znaleźli się również pierwszy wiceprzewodniczący Senatu Jirzi Ružička oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Bezpieczeństwa Pavel Fischer.

W środę w Kijowie przebywali prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy - Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nauseda, którzy spotkali się z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim.