Iryna Wenediktowa i specjalna przedstawicielka sekretarza generalanego ONZ ds. przemocy seksualnej w konfliktach Pramila Patten omówiły ten etap współpracy w środę podczas spotkania w Hadze, informuje Ukrinform.

Według Wenediktowej Patten poinformowała, że jest gotowa w najbliższym czasie zorganizować grupę stałych ekspertów do pracy na Ukrainie. Będą to doświadczeni specjaliści, którzy będą pomagać prokuratorom i śledczym oraz współpracować ze społeczeństwem obywatelskim.

Reklama

Prokurator generalna zauważyła, że wdrożenie najlepszych światowych praktyk pomoże Ukrainie uzyskać kompleksową ochronę ofiar przemocy seksualnej oraz zapewnić skuteczne dochodzenie w sprawie przestępstw związanych z przemocą seksualną podczas konfliktów.

Gwałt jako broń wojenna

Obecnie rosyjskie wojska na Ukrainie używają gwałtu jako broni wojennej. Dokumentujemy i badamy takie zbrodnie wojenne w obwodach donieckim, zaporoskim, kijowskim, ługańskim, charkowskim, chersońskim i czernihowskim. Rozumiemy jednak, że większość ofiar nie kontaktuje się jeszcze z funkcjonariuszami organów ścigania ze strachu i stresu po takich okrucieństwach. I tylko stworzenie bezpiecznych warunków dla tych, którzy je przeżyli, będzie w stanie zmienić tę sytuację – powiedziała Wenediktowa.

Prokuratura Generalna we współpracy z zespołem Patten opracuje strategię kompleksowej ochrony ofiar przemocy seksualnej w kontekście konfliktu zbrojnego. Ma to na celu zapewnienie ich rehabilitacji, zapobieganie ponownej wiktymizacji oraz stworzenie skutecznego mechanizmu reagowania na każdy przypadek.

Wenediktowa i Patten dyskutowały również o uzupełnieniu strategii o praktyczny projekt ochrony ofiar we współpracy z organizacjami międzynarodowymi, informuje Ukrinform.