W trwającym od końca maja plebiscycie "Imię Rosji" Stalin cały czas zajmował wysoką pozycję. Skandal wybuchł pod koniec lipca, kiedy okazało się, że czerwony kat zajmuje pierwsze miejsce na liście i zyskuje coraz większą przewagę nad konkurentami. Wówczas telewizja Rossija, która organizowała plebiscyt, zaapelowała do widzów o głosowanie na kogoś innego. Gdy to nie pomogło, wyzerowała licznik pod pretekstem hakerskich ataków na serwer. W efekcie dyktatora wyprzedzili średniowieczny książę Aleksander Newski - prawosławny święty, który obronił Rosję przed krzyżackimi najazdami w XIII w. i premier Piotr Stołypin, który rozpoczął reformę rolną i został zamordowany w 1911 r.

Reklama

Stalin, który wysłał miliony ludzi do obozów pracy na Syberię, dokonywał krwawych czystek we własnym obozie władzy i doprowadził kraj do ruiny przymusową kolektywizacją rolnictwa, nie nadawał się, zdaniem właścicieli Rossiji, na narodowego bohatera. Ale dla wielu Rosjan Stalin to wciąż przede wszystkim zwycięski wódz Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, przywódca narodu, który przeciwstawił się faszystowskiej inwazji.

>>> Stalin zostanie świętym?

"Musimy poważnie zastanowić się, dlaczego naród wybiera Stalina na trzecie miejsce" - mówił aktor i reżyser Nikita Michałkow, który był jednym z jurorów.

>>> Rosjanie na nowo piszą historię

Reklama

W sondażu wzięło udział ponad 50 mln ludzi, czyli ponad jedna trzecia ludności Rosji. W pierwszym etapie trwającego ponad pół roku plebiscytu Rosjanie wybrali 50 spośród 500 najbardziej, ich zdaniem, znaczących postaci w historii kraju. W ścisłym finale znalazło się 12 osób, m.in. Iwan Groźny, Piotr I czy Aleksander Puszkin. "Gratuluje Rosjanom wyboru. Jest on symboliczny" - komentował wyniki głosowania przewodniczący Rady Federacji Siergiej Mironow. "Padł on na jedynego świętego w całym tuzinie" - dodał, przypominając, że Newski w XVI w. wieku został kanonizowany przez cerkiew prawosławną.

Reklama

Najbardziej zasłużeni Rosjanie:

1. Aleksander Newski

2. Piotr Stołypin

3. Józef Stalin

4. Aleksander Puszkin

5. Piotr I

6. Włodzimierz Lenin

7. Fiodor Dostojewski

8. Aleksander Suworow

9. Dymitr Mendelejew

10. Iwan Groźny

11. Katarzyna II

12. Aleksander II