W poniedziałek sąd w Rio de Janeiro nakazał aresztować dyplomatę, który według informacji „Spiegla” wcześniej wyjechał do Niemiec. Z powodu wyjazdu, konsul powinien trafić na listę osób poszukiwanych przez międzynarodową policję Interpol – podkreśliła sędzia.

Reklama

Oskarżony o zabicie męża

Dyplomatę aresztowano w Rio de Janeiro na początku sierpnia. Jest on oskarżony o zabicie swojego pochodzącego z Belgii męża w ich wspólnym mieszkaniu, położonym przy plaży Ipanema. Mimo zarzutów, w zeszłym tygodniu sędzia nakazała zwolnienie dyplomaty. Orzekła, że prokuratura przekroczyła termin na złożenie aktu oskarżenia. Dyplomata nie musiał oddawać paszportu – informuje „Spiegel”.

Prokuratura zaprzecza informacji o niedotrzymaniu terminu i podaje, że oficjalnie oskarżyła Niemca o morderstwo w poniedziałek - dzień po tym, jak opuścił on Brazylię.

Reklama

Według ustaleń śledczych, mąż dyplomaty zmarł wskutek pobicia. Oskarżony był „niezwykle zaborczy, uzależniał swego partnera finansowo i psychologicznie, nie pozwalał mu na jakąkolwiek niezależność czy przyjaźnie z innymi osobami”.

Dyplomata zeznawał natomiast, że jego mąż „nagle upadł, doznając śmiertelnych obrażeń głowy”. Media informowały, że mężczyzna próbował usuwać ślady zdarzenia przed przybyciem policji. Zeznał także, że „jego mąż dużo pił i brał tabletki nasenne”. Niemiecki dyplomata i jego belgijski partner byli małżeństwem od prawie 20 lat.

Policja była zszokowana, że dyplomata mógł opuścić Brazylię. Po jego zwolnieniu sąd mógł przynajmniej zatrzymać jego paszport, co utrudniłoby ucieczkę – skomentowała komisarz Camila Lourenco w gazecie „O Globo”.