Niemcy muszą natychmiast odegrać swoją rolę w sukcesie Ukrainy i dostarczyć pojazdy ochronne w tym bojowe wozy piechoty Marder i czołgi podstawowe Leopard 2 - powiedziała w niedzielę agencji dpa należąca do tworzącej koalicję rządzącą FDP Strack-Zimmermann. Deputowana przewodniczy w Bundestagu komisji obrony.

Reklama

W tej nowej fazie wojny Ukraina potrzebuje broni, która pozwoli jej wyzwolić okupowane przez Rosję terytoria i na stałe utrzymać je pod swoją kontrolą (...) Zachód, w szczególności USA, Niemcy, Francja i Polska powinny tutaj szybko współpracować i dostosować swoje dostawy do tej nowej sytuacji - zaznaczył w rozmowie z grupą medialną Funke kierujący komisją spraw zagranicznych Bundestagu Michael Roth. Polityk jest członkiem SPD, partii kanclerza Olafa Scholza. Według Rotha coraz bardziej realistyczne staje się to, że Ukraina może wygrać tę wojnę, jako wolny i demokratyczny kraj, który jednocześnie zachowa swoją spójność terytorialną.

Co z niemiecką bronią dla Ukrainy?

Głównym tematem naszych rozmów było zwiększenie i przyspieszenie dostaw uzbrojenia dla Ukrainy - mówił minister spraw zagranicznych tego kraju Dmytro Kułeba po rozmowach z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock w sobotę w Kijowie.

Oczekujemy, że jesienią otrzymamy pierwsze zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej IRIS, produkowane przez Niemcy. Nie mogę nie wspomnieć o ostatniej inicjatywie, tak zwanym +planie Leopard+, który pojawił się w niemieckich mediach i podkreśla wagę dostarczania takich czołgów z Niemiec. Nie widzimy w tym żadnych przeszkód - mówił Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform.

Szef ukraińskiej dyplomacji podziękował też Niemcom za już zaakceptowane przez tamtejsze władze dostawy broni i poprosił o zwiększenie ilości sprowadzanej z tego kraju amunicji artyleryjskiej. Zaznaczył, że podjęcie takiej decyzji nie powinno być tak trudne jak dostarczenie czołgów.