W Kopenhadze odbył się briefing prasowy Regionalnego Biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dr Hans Henri P. Kluge, opowiedział na nim o ekstremalnych letnich temperaturach w Europie.

"Europa nagrzewa się dwa razy szybciej"

W 2022 r. anormalnie gorąca pogoda od czerwca do sierpnia pochłonęła aż 20 000 istnień ludzkich - powiedział, przypominając niedawny raport Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Meteorologicznej (WHO), że ekstremalne letnie upały stają się normą, a nie wyjątkiem. Z raportu możemy się również dowiedzieć, że "Europa ociepla się dwa razy szybciej niż średnia globalna od lat 80-tych".

Reklama

W ubiegłym tygodniu w Hiszpanii i Portugalii odnotowano temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza, co znacznie zwiększyło ryzyko pożarów. Na początku tego miesiąca pożary w Kazachstanie zabiły co najmniej 15 osób, w tym 14 strażaków. W tym samym czasie w innych częściach kraju wystąpiły powodzie i osunięcia ziemi - dodał podczas briefingu dr Kluge.

Apel WHO do obywateli

Dyrektor regionalny WHO wezwał obywateli do "dbania o siebie nawzajem w miesiącach letnich poprzez sprawdzanie starszych krewnych i sąsiadów, ograniczanie aktywności na świeżym powietrzu, gdy jest bardzo gorąco, utrzymywanie nawodnienia, utrzymywanie chłodu w domach i zapewnienie sobie czasu na odpoczynek".