Profesor Dogan Kalafat ze stambulskiego obserwatorium trzęsień ziemi ocenił w lutym 2023 roku, że prawdopodobieństwo wystąpienia w Stambule wstrząsów o magnitudzie powyżej 7 w ciągu najbliższych siedmiu lat wynosi ponad 60 proc.

Reklama

W planie ministerstwa na jedną z głównych dróg ewakuacji wyznaczono tę prowadzącą na zachód w kierunku miasta Tekirdag nad Morzem Marmara. Wsparcie dostarczać będziemy drogami prowadzącymi z kierunku Canakkale, autostradą Północna Marmara oraz przez Most Osmangazi - zapowiedział Uraloglu, wyjaśniając, że to połączenie azjatyckiej części Stambułu z prowincją Yalova.

Mosty wzmocnione stalowymi płytami

Minister zauważył też, że podjęto już znaczące kroki w celu wzmocnienia infrastruktury krytycznej największej tureckiej metropolii przed zbliżającym się trzęsieniem ziemi. - Niedawno odnowiono liny wiszące mostów nad Bosforem i przeprowadzono rutynowe inspekcje w celu oceny ich gotowości - powiadomił. - Mosty wzmocniono stalowymi płytami, aby zwiększyć ich nośność w przypadku fal sejsmicznych - dodał.

Minister zapowiedział też strategię rozproszenia infrastruktury przemysłowej na terenie całego kraju, aby zmniejszyć obciążenie regionu podatnego na trzęsienia ziemi. Wymienił miasta o niższym ryzyku sejsmicznym - zwłaszcza w prowincjach Konya i Kayseri w środkowej Anatolii - jako potencjalne cele reorientacji przemysłu.

Po lutowym trzęsieniu ziemi na południu Turcji geolodzy ostrzegli, że spodziewane w Stambule - około 16-milionowej metropolii - trzęsienie ziemi mogłoby pochłonąć nawet 100 tys. ofiar. Władze miasta zintensyfikowały prace przygotowawcze i kontrolę najbardziej zagrożonych obiektów.