Finlandia, mając na uwadze swoje bezpieczeństwo, nie zamierza bronić się samodzielnie, ale w sojuszu z NATO i USA. Minister obrony Antti Hakkanen potwierdził to po zatwierdzeniu przez rząd porozumienia o współpracy obronnej z USA (ang. Defence Cooperation Agreement).

Reklama

Filary bezpieczeństwa narodowego Finlandii

Mocna własna obrona narodowa, członkostwo w NATO, umowa DCA oraz udział w Wielonarodowych Połączonych Siłach Ekspedycyjnych państw nordyckich i bałtyckich (JEF) pod przywództwem Wielkiej Brytanii to obecne filary bezpieczeństwa narodowego Finlandii.

Umowa DCA jako "ubezpieczenie na życie"

Reklama

Umowa DCA, podpisana 18 grudnia w Waszyngtonie, jest przez niektóre media określana jako "ubezpieczenie na życie ważniejsze niż NATO". Jest to solidny "plan B" lub "koło ratunkowe" na wypadek, gdyby do Białego Domu wrócił Donald Trump, który wcześniej zapowiadał możliwe wystąpienie USA z NATO.

Reklama

Krytyka umowy DCA

Umowa spotkała się jednak z krytyką. Fiński Ruch na rzecz Pokoju (Rauhanliito) oświadczył, że DCA stanowi "znaczący krok, jeśli chodzi o współpracę wojskową z obcym mocarstwem i wykracza poza ramy współpracy z NATO".

Skutki umowy dla regionu Skandynawii

Po podpisaniu podobnych umów przez Szwecję, Danię i Norwegię, obszar całej Skandynawii, Morza Bałtyckiego i części strefy arktycznej stanie się polem działania obcego mocarstwa, co zwiększy napięcia pomiędzy dwiema siłami posiadającymi broń nuklearną (USA i Rosją).

Pamięć o przeszłości

Starsze pokolenie Finów wciąż pamięta umowę z ZSRS o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej, obowiązującą w latach 1948-91. Finlandia nie należała do Układu Warszawskiego, ale w przypadku próby ataku innego państwa na ZSRS, realizowanego przez jej terytorium, miała przystąpić do walki, a wojska sowieckie miały pomóc Finlandii w odparciu inwazji z zewnątrz.