Jak mówiła Zacharowa, cytowana przez oficjalną rosyjską agencję RIA Novosti, "celem ćwiczeń jest wywarcie presji militarnej na Federację Rosyjską poprzez demonstrację siły".

Zaharowa mówiła też o tym, że przedstawiciele państw NATO "celowo podsyca histerię" wokół "wyimaginowanego rosyjskiego zagrożenia". Stwierdziła, że "rozpowszechniają insynuacje o rosyjskich planach ataku" na kraje NATO.

Reklama

"Część wojny hybrydowej"?

Dodała, że takie ćwiczenia "zwiększają ryzyko ewentualnych incydentów wojskowych". Zacharowa podkreśliła także, że Moskwa uważnie śledzi ćwiczenia NATO, a "w razie potrzeby zostaną podjęte środki odwetowe".

Reklama

RIA Novosti opisała, iż Zacharowa jest przekonana, że zbliżające się operacje wojskowe na terytorium Finlandii są "częścią wojny hybrydowej przeciwko Rosji".

W grudniu Finlandia zamknęła granice z Rosją po kryzysie migracyjnym, podczas którego w rejon graniczny przybyło prawie tysiąc migrantów. Helsinki twierdzą, że ich ruch jest sterowany z Rosji - podobnie jak wcześniej na granicach Polski i Litwy. Finlandia regularnie przedłuża "do odwołania" zamknięcie granicy z Rosją - ostatnio zrobiła to na początku kwietnia.

4 kwietnia, w siedemdziesiątą czwartą rocznicę powstania NATO, Finlandia stała się jego trzydziestym pierwszym członkiem.