Czerwona, pięcioramienna gwiazda to obok sierpa i młota symbol komunistyczny, spopularyzowany po rewolucji październikowej na całym terytorium tworzącej się Rosji Radzieckiej - późniejszego ZSRR.

Ale pięcioramienna gwiazda, zwana pentagramem, w wielu kulturach postrzegany jest także jako symbol magiczny, chroniący przed demonami. Pentagram zwrócony jednym wierzchołkiem ku dołowi zwany jest Pentagramem Odwróconym, Czarnym, lub Pentagramem Baphometa.

Reklama

W niektórych przypadkach podczas tych zajęć dzieci ustawiano w rzędzie w kształcie pięcioramiennej gwiazdy na ulicach lub w budynkach szkolnych, niektóre - na kolanach.

Reklama

Zdjęcia na szkolnych grupach

Serwisowi Agienstwo udało się znaleźć ponad 300 podobnych fotografii w grupach szkolnych na rosyjskim portalu społecznościowym VKontakte. W kilkudziesięciu przypadkach dzieci klęczą, m.in. w szkołach w obwodach mordowiskim, czuwaszowskim, baszkortoskim, omskim i rostowskim, a także na anektowanym Krymie.

W ramach Dnia Zjednoczonego Działania w szkołach odbywają się również ujednolicone lekcje na temat "ludobójstwa narodu radzieckiego".

Dzień Zjednoczonego Działania

Dzień Zjednoczonego Działania wprowadzono w Rosji w 2021 roku. Organizacją uroczystości zajmuje się prorządowa Agencję ds. Technologii Społecznych i Komunikacji oraz Ruch Poszukiwań Rosji.

Co roku 19 kwietnia obchodzony jest we wszystkich instytucjach edukacyjnych w Rosji na pamiątkę "ludobójstwa narodu radzieckiego dokonanego przez nazistów i ich wspólników podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w latach 1941-1945". Tego dnia szkoły, uczelnie i uczelnie organizują specjalnie przygotowane przez zespół nauczycieli, historyków i psychologów wydarzenie – lekcję-rekonstrukcyjne pod hasłem"Bez przedawnienia".

Wybór daty wydarzenia wynika z faktu, że 19 kwietnia 1943 roku wydano Dekret Prezydium Rady Najwyższej ZSRR nr 39 "O środkach karania niemieckich faszystowskich złoczyńców winnych mordowania i torturowania radzieckiej ludności cywilnej i wziętych do niewoli żołnierzy Armii Czerwonej, dla szpiegów, zdrajców Ojczyzny spośród obywateli radzieckich i ich wspólników".

Dekret ten stał się podstawą prawną szeroko zakrojonych prac mających na celu ustalenie i zbadanie zbrodni nazistowskich przeciwko narodowi radzieckiemu, prowadzonych od listopada 1942 r. przez Nadzwyczajną Komisję Państwową.