To może być biały ręcznik, koszulka, a nawet reklamówka zawieszona na lusterku czy drzwiach samochodu. Choć oznaczenie to jest jeszcze mało znane w Europie, powszechnie stosowane jest w Stanach Zjednoczonych – zwłaszcza z Karolinie Północnej. Co oznacza ten sygnał dla innych kierowców oraz służb?

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Co oznacza biały ręcznik na lusterku samochodu?

Biały ręcznik na lusterku samochodu ma określone, konkretne znaczenie. Świadczy o tym, że doszło do awarii technicznej pojazdu, auto zostało unieruchomione a nie porzucone i że wszyscy, którzy znajdowali się w samochodzie zdołali go bezpiecznie opuścić i nie potrzebują pomocy.

Biały ręcznik lub t-shirt na lusterku samochodu wskazuje, że kierowca i ewentualnie pasażerowie pojazdu udali się szukać pomocy mechanika pozostawiając auto na poboczu. To także sygnał by służby nie odholowały opuszczonego pojazdu.

Jednocześnie amerykańskie służby przypominają o podstawowych zasadach obowiązujących na drogach szybkiego ruchu, a w szczególności o tym, że pobocza nie są przeznaczone do długoterminowego parkowania, a dostępne są wyłącznie w sytuacjach awaryjnych.

Znaki awaryjne – nie tylko trójkąt ostrzegawczy

W Stanach Zjednoczonych przepisy dotyczące tradycyjnych znaków awaryjnych - np. trójkąta ostrzegawczego - nie są określone tak precyzyjnie jak w Polsce i wiele zależy od konkretnego stanu oraz rodzaju pojazdu.

Wśród sygnałów awaryjnych w Polsce najpopularniejszy jest trójkąt ostrzegawczy (to oficjalny i obowiązkowy także w wielu innych krajach sygnał awaryjny, który należy ustawić w odpowiedniej odległości za pojazdem, by ostrzec innych kierowców o zagrożeniu).

Często stosowane są również światła awaryjne (ich włączenie jest również standardowym sposobem sygnalizowania problemów na drodze) oraz kamizelka odblaskowa (w niektórych krajach przepisy wymagają posiadania kamizelki odblaskowej, którą należy założyć w przypadku opuszczenia pojazdu na drodze, zwłaszcza w nocy lub w warunkach ograniczonej widoczności).