O ministerialnym projekcie Karty Nauczyciela pisze "Rzeczpospolita". Dziennik podkreśla, że o pensum - czyli o tygodniowej liczbie godzin, którą nauczyciele muszą spędzać na uczeniu - ma decydować samorząd. Jeśli okaże się, że w regionie brakuje nauczycieli, a rodzime szkoły wypuszczają niedouczone dzieci, urzędnik z gminy zmusi pedagogów do dłuższej pracy.
Problem w tym, że nauczyciele dostaną kolejny argument przemawiający za tym, że lepiej zrezygnować z zawodu. Nie dość, że od przyszłego roku rząd chce pozbawić ich możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury, to na dodatek zamierza im dołożyć pracy. Ponadto dyplomowani nauczyciele nie są zadowoleni ze skali podwyżek, które im obiecano. Starsi pedagodzy mają zyskać miesięcznie średnio 381 złotych.
"Rzeczpospolita" przypomina, że wyższe podwyżki dostaną nauczyciele stażyści, bo ich pensje wzrosną o 586 złotych. "Podniesienie zarobków młodym nauczycielom ma ściągnąć do szkół ludzi ambitnych i zaangażowanych w pracę. W tej chwili najlepsi odchodzą właśnie z powodu niskich zarobków" - mówi gazecie posłanka PO Domicela Kopaczewska.
Tymczasem związki zawodowe zapowiadają nowe strajki. "Przedstawienie przez MEN projektu zmiany Karty Nauczyciela w praktyce oznacza, że ministerstwo uznało negocjacje za zakończone" - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. "Pomimo wakacji zwieramy szeregi i przygotowujemy się do akcji protestacyjnej. Jeśli rozmowy w ministerstwie nie przyniosą przełomu, ogłosimy pogotowie strajkowe, a to pierwszy krok do odejścia od tablic" - ostrzega.
Zamiast 18 godzin tygodniowo, pedagog będzie musiał spędzić przy tablicy aż 22 godziny. Taki pomysł znalazł się w projekcie nowej Karty Nauczyciela, autorstwa resortu oświaty. A co jeśli z pracy odejdą starsi nauczyciele? Zastąpią ich stażyści i dostaną większe pensje.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama