Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w czerwcu 2009 roku. Wtedy też mieszkańcy Zielonej Wyspy wybiorą swoich przedstawicieli do rad miast i hrabstw. Według różnych szacunków, liczba Polaków w Irlandii dochodzi do 250 tysięcy osób. To silny elektorat.

Reklama

"Nie włączamy się w wewnętrzne rozgrywki polityczne Irlandii. Chcemy za to przypomnieć Polakom, że są przecież obywatelami Europy, mogą tu głosować, decydować i wymagać od polityków. Trzeba obudzić w Polonii poczucie obywatelskości" - podkreśla ambasador Polski w Irlandii, Tadeusz Szumowski.

Dla Polaków mieszkających w Irlandii będą to już drugie wybory - zarówno lokalne, jak i europejskie - od wstąpienia Polski do Unii. Według organizacji polonijnych, tegoroczne głosowanie jest dużo ważniejsze niż to pierwsze, z 2004 roku.

Ambasador przekonuje, że udział w wyborach to dla polskich emigrantów same korzyści.

"Wybory lokalne są ważne, bo ludzie, którzy zostaną w nich wybrani, są najbliżej problemów przeciętnego człowieka. Nie możemy też zapominać, że Polacy są zaraz po Anglikach największą mniejszością narodową w Irlandii. Oddanie głosu w tych wyborach potwierdza nasze zaangażowanie w gospodarkę tego kraju" - wylicza dyplomata.

Reklama

Podobnie uważa Kazik Anhalt, doradca miejskiego urzędu ds. Polonii oraz działacz związków zawodowych Siptu, który prawdopodobnie zostanie drugim polskim kandydatem startującym w wyborach lokalnych.

"Jeżeli chcemy, żeby Irlandczycy traktowali nas jak elektorat, z którego interesami trzeba się liczyć, a nie tylko jako siłę roboczą, musimy być aktywni. Wybory lokalne i do Parlamentu Europejskiego to dobry moment, żeby zbudować silną Polonię, która później może lobbować na rzecz ważnych dla siebie projektów" - mówi Anhalt.

Reklama

Według danych dublińskiego urzędu miasta, które na początku roku zainaugurowało projekt Migrant Voters Campaign, do głosowania zarejestrowało się tylko 14 tys. emigrantów, w tym większość Anglików. Polaków na listach jest nie więcej niż tysiąc.

"Winne są stare przyzwyczajenia. Poza tym wciąż nie możemy uwierzyć, że jesteśmy obywatelami Europy i możemy w każdym europejskim kraju egzekwować swoje prawa" - tłumaczy Polaków Anhalt.

Procedura rejestracyjna do wyborów w Irlandii nie jest trudna. Należy wysyłać wypełniony formularz pocztą na adres swojego lokalnego urzędu. Adres sprawdzić można na stronie www.environ.ie. Formularze są dostępne w bibliotekach, na posterunkach policji i w urzędach. Można je też ściągnąć ze strony stowarzyszenia polonijnego Forum Polonia - www.forumpolonia.org/wybory-lokalne-irlandia/.