Całe, planowane z rozmachem uroczystości, stanęły pod znakiem zapytania. Początek ceremonii miał się odbyć w Teatrze Narodowym we wtorek 2 lutego. "Kilkuset gości jest zaproszonych na bal, który miał mieć miejsce w naszym ośrodku w Popowie. Nie wiemy, co teraz z tym fantem zrobić" - usłyszeliśmy wczoraj w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Reklama

Oprawa miała być nadzwyczajna. Najwyżsi rangą funkcjonariusze Służby Więziennej mieli utworzyć specjalny szpaler przed wejściem do sali bankietowej. Pierwszą parę miał tworzyć obecnie odwołany wiceminister Marian Cichosz z zawodową tancerką. Tuż za nim miał kroczyć również zdymisjonowany już szef Służby Jacek Pomiankiewicz. Obydwu nie ma. "Dramat" - mówi nasz rozmówca.

Wszystko zmieniło poniedziałkowe samobójstwo Roberta Pazika w płockim areszcie, a konkretnie odwołanie ze stanowiska generała Jacka Pomiankiewicza, dyrektora generalnego Służby Więziennej oraz pułkownika Artura Kowalskiego, dyrektora Zakładu Karnego w Płocku i kolejne dymisje dyrektora Biura Ochrony i Spraw Obronnych i dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Łodzi. Do tego wszystkiego doszła jeszcze dymisja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

"We wtorek otrzymaliśmy informację, że pan prezydent Lech Kaczyński wycofuje swój patronat nad obchodami. Na pewno będą kolejne modyfikacje w programie obchodów, program będzie cięty. Komitet organizacyjny zadecyduje o tym jutro na specjalnym posiedzeniu" - mówi DZIENNIKOWI kapitan Barbara Prus, z zespołu prasowego Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że dwudniowe obchody w Warszawie zostaną prawdopodobnie całkowicie odwołane. Pozostałe uroczystości w Kaliszu, Krakowie mogą zostać okrojone.

"Poniesiemy straszne koszty. Za wszystkie sale, np. w Teatrze Narodowym i w Pałacu na Wyspie w Łazienkach i tak trzeba będzie zapłacić. Nikt tego nie mógł przewidzieć" - mówią nasi rozmówcy.

Reklama

p

DZIENNIK dotarł do bogatego planu uroczystości, które miały uświęcić 90-lecie istnienia Służby Więziennictwa. Oto jakie atrakcje zaplanowało zdymisjonowane już kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej:

2 lutego 2009

godzina 12.00
Uroczysta akademia w Teatrze Narodowym w Warszawie.

14.30
Uroczysta odprawa.

15.00
Złożenie wieńców pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Z ramienia Ministerstwa Marian Cichosz, Jacek Pomiankiewicz oraz przedstawiciel Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

16.00
Koncert okolicznościowy w Pałacu na Wyspie w Łazienkach.

21.00
Bal oficerski w ośrodku służby więziennej w Popowie pod Warszawą. Przewidziany udział zawodowych tancerek, goście zaproszeni z osobami towarzyszącymi, alkohol i jedzenie oraz nocleg.

3 lutego 2009

10.00
Konferencja międzynarodowa "Przyszłość i teraźniejszość więziennictwa polskiego" w Popowie. Przegląd więziennych grup artystycznych.

5-6 lutego 2009
Uroczystości w Kaliszu, gdzie odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa na temat "Szkolenie grup dyspozycyjnych w społeczeństwie - perspektywa historyczna i wyzwania przyszłości".

7 lutego 2009

Uroczystości w Krakowie, które miała rozpocząć msza święta w katedrze na Wawelu. Złożenie wieńca w krypcie J. Piłsudskiego.