Z wyników raportu opublikowanego w piśmie "Plos One" wynika, że ze 122 gatunków ptaków objętych badaniami (w Europie gniazduje 525 gatunków), tylko 30 powiększa swoje tereny występowania w związku z ocieplaniem się klimatu. Na pozostałe ptaki zmiany pogody wpływają negatywnie.
I tak na przykład czajka zwyczajna, powszechna dziś we Francji i Hiszpanii, zniknie z tych państw, a także z części Polski, ale pojawi się z to w republikach nadbałtyckich.
Z kolei cierlik (podobny do wróbla, ale większy) należy do grupy ptaków, która na ociepleniu zyskuje. Dziś ten ptak powszechny jest w południowej Europie, wkrótce może zacząć pojawiać się w Polsce, a jeśli zmiany klimatyczne będą postępowały, stanie się u nas powszechny.
Niestety ocieplenie oznacza, że niektóre północne gatunki wyginą całkowicie. Autorzy pracy wskazują jako przykład krzyżodzioba szkockiego, który dziś występuje tylko w tym kraju. Jeśli w szkockich lasach średnie temperatury podniosą się jeszcze trochę, to krzyżodzioby będą mogły znaleźć warunki do życia tylko na Islandii.
Badania przeprowadzili naukowcy min. z Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a także z uniwersytetów Durham i Cambridge. Pod uwagę brali zmiany zasięgu występowania ptaków w ciągu ostatnich 20 lat.