"Emigrant" trafia do rąk Polaków zamieszkujących północne regiony Wielkiej Brytanii. Rozdawany za darmo miesięcznik tworzą dziennikarze-emigranci, którzy doskonale znają realia życia Polaków za granicą. Magazyn jest dostępny w internecie i w 300 punktach Szkocji i Północnej Anglii.

Reklama

>>> Zobacz miesięcznik polskich emigrantów

Jak więc jego twórczynie chcą się utrzymać na rynku? Okazuje się, że 25-letnia Aleksandra Korytnicka i 27-letnia Natalia Dziedzic trafiły na lukę w rynku. Przedsiębiorcy wręcz biją się o miejsca reklamowe na łamach "Emigranta".

To jednak niejedyne źródło finansowania. Pieniądze na zakup oprogramowania do tworzenia gazety oraz druk - czyli na rozkręcenie biznesu - Polki dostały w ramach przyznanego im grantu oraz pożyczki z funduszu Prince's Scottish Youth Business Trust (PSYBT).

Reklama

>>> Polscy tłumacze z Wysp na wagę złota

Co można przeczytać na łamach "Emigranta"? Między innymi opowieści z życia Polaków na Wyspach, wywiady z osobami szczególnie ważnymi dla polskiej emigracji oraz inne aktualności. I to zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i z Polski. W pierwszym numerze znalazł się wywiad z Arturem Borucem, bramkarzem Celtiku Glasgow.

>>> Katowice: jest praca dla emigrantów

"To przerażający ogrom pracy, ponieważ musimy jednocześnie wykonywać różne zawody - od sprzedawców przez dziennikarzy po korektorów" - mówi Aleksandra Korytnicka, redaktor naczelna miesięcznika. "Ale wspaniałe jest patrzeć, jak rozchodzą się pierwsze egzemplarze" - dodaje.