Wracam z kraju, gdzie jest już choroba. Czy ktoś skontroluje mój stan zdrowia?
Wszyscy, którzy wracają z regionów, gdzie szaleje świńska grypa, bedą szczegółowo badani już na lotnisku. Gdyby lekarze mieli jakieś wątpliwości co do ich stanu zdrowia, wydadzą im maseczki, a potem odwiozą do szpitala na obserwację.

Reklama

>>> Polka przywiozła świńską grypę z USA

Jak rozpoznać, że to świńska grypa?
Wracasz ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku albo innego kraju, gdzie jest już świńska grypa. Po kilku dniach zaczyna boleć cię głowa, dostajesz gorączki, jestes ospały i osłabiony, nie chce ci się jeść. Wtedy czym prędzej pędź do lekarza i koniecznie opowiedz mu o swojej podróży.

Jak sprawdzić, czy nie zaraziliśmy się już w Polsce?
Jeśli złapałeś świńską grypę, wirus powinien ujawnić się w ciągu siedmiu dni od powrotu do Polski lub kontaktu z chorą osobą..

Reklama

Lekarz ma podejrzenia, że to wirus A-H1N1. Co dalej?
Lekarz powinie skierować cię do do najbliższego oddziału zakaźnego. Ma też obowiązek dać znać sanepidowi.

>>> Zbadają współpasażerów i obsługę lotniska

Muszę pojechać do USA. Jak się mogę zabezpieczyć przed chorobą?
Niestety nie ma jeszcze szczepionki na świńską grypę. Pozostaje tylko stosować się do wszelkich zaleceń miejscowej służby zdrowia. Lepiej też unikać kontaktu z miejscowymi, którzy mają objawy grypy - kichają, kaszlą. Dobrze też często myć ręce wodą z mydłem.

Reklama

Gdzie mogę się dowiedzieć więcej na temat grypy?
Wiarygodnym źródłem informacji o nowej grypie jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Państwowy Zakład Higieny. Specjaliści z tych instytucji odpowiadają na pytania pod numerem inforlinii(22) 54-21-412, (22) 54-21-413, (22) 54-21-414 oraz 696-498-559.

Kto i kiedy decyduje, że to już epidemia?
O ogłoszeniu stanu epidemii decyduje minister zdrowia i komitet pandemiczny. Gdy tak się stanie, to komitet będzie mówił, co robić, by powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. W grę wchodzi zamknięcie szkół czy zakaz organizowania imprez masowych. Powoływany jest także System Kierowania Reagowaniem Kryzysowym (SKRK), który będzie monitorował i oceniał, jak zmienia sie sytuacja.

>>> Co trzeba wiedzieć o świńskiej grypie

Dlaczego grypa jest taka groźna?
Przede wszystkim dlatego, że wirus bardzo często mutuje. A to oznacza, że raz przebyta grypa nie daje odporności - tak jak jest np,. w przypadku ospy wietrznej czy różyczki. Poza tym grypa rozprzestrzenia sie drogą kropelkową. By zachorować wystarczy więc rozmowa twarzą w twarz. Choroba potrafi też "przeskakiwać" ze zwierząt na ludzi i potem przenosić się między ludźmi, tak jak w przypadku szczepu A-H1N1.

Grypa atakuje co roku. Dlaczego pandemia grozi nam własnie teraz?
Taka jest specyfika tego wirusa. To, że grypa mutuje, sprawia, że co kilkanaście czy kilkadziesiąt lat powiaje wirus, który jest wyjątkowo zjadliwy. Wtedy mamy do czynienia z pandemią i śmiercią wielu ludzi.