Oskarżony o korupcję prezydent Starachowic Wojciech B. może po wpłaceniu kaucji w wysokości 75 tys. zł opuścić areszt - zdecydował w poniedziałek Sąd Rejonowy w Starachowicach (Świętokrzyskie). O zwolnienie Wojciecha B. z aresztu wnioskowali jego obrońcy, argumentując m.in., że sąd w poniedziałek przesłuchał głównych świadków oskarżenia. Prokuratura była przeciwna wnioskowi.

Reklama

Sąd zastosował wobec prezydenta środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia go w czynnościach służbowych. Wobec B. stosowany jest także dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Sąd uchylił także areszt wobec współoskarżonej Justyny Z. Na poniedziałkowej rozprawie zeznawali dwaj główni świadkowie oskarżenia - byli prezesi Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach. Z ich zeznań wynika, że od 2008 r. dzielili się z prezydentem nagrodami rocznymi. W 2010 r., przed wyborami samorządowymi, wręczali mu także pieniądze "na wybory".

Prokuratura Apelacyjna w Krakowie oskarżyła Wojciecha B. o to, że od 2008 do 2011 roku, gdy pełnił funkcję publiczną prezydenta Starachowic, przyjął łapówki od przedstawicieli starachowickich spółek komunalnych w łącznej kwocie blisko 96 tys. zł. Kolejny zarzut to nakłanianie świadka do składania fałszywych zeznań.

Prezydent Starachowic został zatrzymany przez CBA pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Pod koniec śledztwa Wojciech B. przyznał się do stawianych mu zarzutów, zadeklarował chęć dobrowolnego poddania się karze i złożył wniosek o wymierzenie mu kary bez przeprowadzania przewodu sądowego. Prokurator nie uwzględnił tego wniosku. Przed sądem B. przyznał się do korupcji; nie przyznał się do zarzutu nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań.

Akt oskarżenia obejmuje także Justynę Z. z Urzędu Miasta w Starachowicach, oskarżoną o pomoc w przekazywaniu łapówki w wysokości 10 tys. zł i nakłanianie świadka do składania fałszywych zeznań. Kobieta nie przyznała się. Trzecim oskarżonym jest przedsiębiorca Marian S., któremu zarzucono wręczenie łapówki w wysokości 30 tys. zł. Nie przyznał się do winy. W śledztwie zmieniał zeznania; najpierw mówił, że nie dawał łapówek, potem, że dawał kilkakrotnie pieniądze jednemu z prezesów ZEC, m.in. 30 tys. zł na kampanię Wojciecha B.

Wojciechowi B. grozi do 10 lat pozbawienia wolności, Justynie Z. i Marianowi S. kara do 8 lat więzienia. Wobec osób, które dawały łapówki i ujawniły ten proceder, prokuratura zastosowała klauzulę bezkarności.

agn/ ban/ itm/ jra/