Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak powiedział podczas konferencji prasowej, że w stolicy czynności z zatrzymanym będą przeprowadzane dopiero jutro rano. W miejscu przebywania podejrzanego policja przeprowadziła przeszukanie z udziałem prokuratora i biegłego informatyka. Dziś Wojciech G. będzie przetransportowany do Warszawy, a jutro postawione będą mu zarzuty - wyjaśniał rzecznik

Reklama

Prokuratura na razie nie chce mówić o treści zarzutów, ale podkreśla, że oparła je na materiałach udostępnionych przez śledczych z Dominikany. Do kraju dotarło 650 stron. Przemysław Nowak nazwał je "klasycznym materiałem". Są tam kopie zeznań świadków, opinie, protokoły czynności. Do dokumentów dołączono też materiały w formie elektronicznej. Na tej, ale nie tylko na tej podstawie prokurator uznał, że jest to materiał wystarczający, żeby postawić zarzuty - tłumaczył Nowak.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Prokuratora Generalnego prośbę o pomoc w tej sprawie. Chodzi o zwrócenie się do strony dominikańskiej o uzupełnienie braków w przesłanej do Polski dokumentacji. Prokurator Nowak podkreślił jednak, że w zakresie zarzutów postawionych księdzu G. materiał jest kompletny.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie od końca września prowadzi dochodzenie w sprawie podejrzenia wykorzystywania seksualnego dzieci na Dominikanie przez księdza G. i arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, byłego nuncjusza apostolskiego w tym kraju. Śledztwo rozpoczęła wcześniej prokuratura na Dominikanie.