Nad ich stworzeniem pracuje ojciec Adama Żaka - koordynator Konferencji Episkopatu do ochrony dzieci i młodzieży. - Myślę, że te cztery punkty kontaktowe mogą działać na zasadzie miejsc koordynacji sieci fachowców, do których będzie można posyłać zgłaszające się osoby. Mam tu na myśli odpowiednio przygotowanych psychologów, czy prawników - mówi.

Reklama

Ojciec Adam Żak w rozmowie z IAR podkreśla, że ośrodki zaczną funkcjonować najwcześniej za rok. W placówkach będą pracować zarówno osoby duchowne i świeckie, a po pomoc do nich będą mogły zgłosić się również osoby, które zostały skrzywdzone przed laty.

Według polskiego prawa przestępstwo pedofilii ulega przedawnieniu po 12-stu latach od ukończenia przez ofiarę pełnoletności.

Wiadomo, że za czyny seksualne z nieletnimi od 2010 roku do 2013 skazanych zostało 19 duchownych - tak wynika ze wstępnej analizy prowadzonej przez ojca Adama Żaka, prezesa Centrum Ochrony Dziecka.

Jezuita wysłał ankiety do ponad 250 sądów pytając o osoby duchowne skazane za wykorzystanie seksualne nieletnich. W czerwcu polscy biskupi odprawili nabożeństwo pokutne za grzech pedofilii wśród osób duchownych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwszy taki proces w Polsce. Ofiara księdza pedofila chce odszkodowania >>>