Postępowanie zostało wszczęte po tym, jak ABW uzyskała informacje dotyczące podejrzenia przyjęcia przez obywatela Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej, posiadającego status uchodźcy w Polsce, obowiązków w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej w jednym z krajów Bliskiego Wschodu - podał w piątek dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Reklama

Na wniosek ABW, złożony według ustawy z 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych, prokurator polecił zatrzymanie Czeczena i przeszukanie zajmowanych przez niego pomieszczeń. Funkcjonariusze ABW zatrzymali Kyuri A. 24 marca.

Po doprowadzeniu go do mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu Prokuratury Krajowej ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji prokurator ogłosił mu zarzuty. Zgodnie z nimi, kto przyjmuje obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Innym zarzut dotyczy nielegalnego posiadania broni palnej lub amunicji - zagrożonego taką samą karą.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli aresztował A. na 3 miesiące.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Cały czas trwają intensywne czynności procesowe - podała Prokuratura Krajowa.

Żaryn: Zatrzymany przez ABW uchodźca 2 lata walczył w Syrii dla ISIS

Zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego uchodźca Kyuri A. według ABW przez dwa lata miał walczyć w szeregach Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii - poinformował w piątek PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn powiedział PAP, że śledztwo w całości prowadzi Departament Postępowań Karnych ABW. Jak ujawnił, z materiału dowodowego zebranego przez ABW wynika, iż uchodźca "podjął obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowej służbie najemnej". Przez dwa lata miał walczyć w szeregach Państwa Islamskiego w Syrii - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Zaznaczył, że w tym celu uchodźca przekroczył nielegalnie granice Polski.