"Nauczyciele powiedzieli w piątek dzieciom, żeby w poniedziałek nie brały książek do szkoły. Miały spakować tylko zeszyty. To oszukiwanie" – poskarżył się jeden z rodziców na forum ruchu Rodzice przeciwko Reformie Edukacji.

Reklama

Podobne instrukcje padły w innej szkole na Bemowie (Zalewska odwiedziła Szkołę Podstawową nr 316). – Moja córka powiedziała, że mają nie brać podręczników, ćwiczeń i zabawek, same zeszyty – mówi "Gazecie Wyborczej" jedna z matek. Inna dodaje: – Dyskutowaliśmy z rodzicami o wadze plecaków. Tornister jednego z dzieci w czwartej klasie ważył 6 kg. Dla mnie to skandal, żeby nauczyciele instruowali dzieci, by pokazać, że jest świetnie. Tak nie jest. Zapakowałam do tornistra wszystko zgodnie z planem lekcji.

Tymczasem jeszcze w lutym Zalewska zapewniała, że nie ma problemu ciężkich tornistrów dzieci: - Jest rozporządzenie, które to reguluje. Dyrektorzy szkół wiedzą, jak to robić.

"Minister nie chodziło jednak o żaden nowy przepis, ale o prawo obowiązujące od 2009 r. To wtedy zobowiązano szkoły, by umożliwiły uczniom zostawianie w nich części podręczników i przyborów" – przypomina "GW".

Kiedy w 2017 r. NIK przebadała plecaki 19 tys. uczniów z 60 szkół z całej Polski, okazało się, że "niemal połowa przekraczała zalecany ciężar, czyli 10 proc. masy ciała dziecka. W skrajnym przypadku waga plecaka przekraczała połowę ciężaru ciała ucznia!".

MEN wyjaśnia:

Reklama

W związku z nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi obchodów Ogólnopolskiego Dnia Tornistra 1 października 2018 r. w Warszawie z udziałem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, wyjaśniam:

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem zainaugurowała Ogólnopolski Dzień Tornistra w Szkole Podstawowej nr 316 na warszawskim Bemowie. Była to jedyna szkoła, którą w tym dniu odwiedziła minister Anna Zalewska.

Szefowa MEN nie ważyła tornistrów, uczestniczyła w lekcji z udziałem uczniów klasy III, poświęconej tematyce profilaktyki zdrowotnej, w znacznej mierze tornistrowi. Uczniowie mieli w tym dniu podręczniki szkolne zgodnie ze swoim planem lekcji.

Uprzejmie proszę o uwzględnienie wyjaśnienia w Państwa publikacji na portalu dziennik.pl, pt. Minister Zalewska waży plecaki. Nauczyciele do uczniów: Macie pakować tylko zeszyty (2.10.2018).