Jak podkreślił, nie oznacza to oczywiście zamknięcia na przepływ towarów. Absolutnie nie ma żadnych ograniczeń i wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli dla naszego kraju płynnie przekraczają granice – zapewnił Mariusz Kamiński.

Reklama

Zaznaczył też, że wprowadzono pewne nowe obostrzenia dot. przekraczania granic przez polskich obywateli pracujących na co dzień zagranicą.

Od piątku te osoby, które będą przekraczały granice polską będą poddane rygorowi kwarantanny dwutygodniowej. Mają dwa dni ci obywatele, żeby ustabilizować swoją sytuację zawodową, mogą zostać pod drugiej stornie granicy, mają czas na wynajęcie tymczasowych kwater, być może pracodawcy ich będą w tym im pomocni. Natomiast musimy zaostrzyć pewne rygory sanitarne – powiedział Kamiński.

Dodał, że nie można dopuścić, żeby obywatele przyjeżdżający do Polski zwłaszcza z krajów, gdzie ten poziom zakażeń jest wyższy, niż w naszym kraju, mogli swobodny przepływać przez granice.

Tylko do piątku osoby pracujące po drugiej stronie granicy mogą tę granicę swobodnie przekraczać – zaznaczył Kamiński.

Reklama

Szef MSWiA: Priorytetem dla policjantów - egzekwowanie nowych przepisów w zw. z koronawirusem

Na środowej konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że obecnie priorytetem dla funkcjonariuszy policji będzie egzekwowanie nowych przepisów dotyczących przemieszczania się po ulicach oraz ograniczenia liczby pasażerów w komunikacji publicznej.

To są dwa konkretne zadania, które będą priorytetem dla naszych funkcjonariuszy - zaznaczył. Jak dodał, w środę RCB roześle do wszystkich obywateli SMS-y z informacją o nowych zasadach bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z koronawirusem. Wszystkie te działania są niezbędne z punktu widzenia ograniczenia liczby zakażeń w naszym kraju - mówił.

Na dzień dzisiejszy mamy bardzo dużą dyscyplinę społeczną, o czym świadczą wyniki kontroli, jakie codziennie przeprowadzają funkcjonariusze policji wobec osób, które podlegają rygorowi kwarantanny. Dane za ubiegłą dobę są takie, że policjanci odwiedzili ponad 100 tys. naszych obywateli, stopień dyscypliny jest bardzo duży, tylko w 380 przypadkach stwierdzono nieuzasadnioną absencję - powiedział Kamiński, dodając, że oznacza to, iż z rygorów wyłamuje się jedynie 0,5 proc. osób.

Minister poinformował też, że w przypadku kontroli policyjnej funkcjonariusze zawsze pytają, czy jest potrzebna jakaś pomoc. To zjawisko jeszcze nie jest duże, ubiegłej doby ok. 190 osób zgłosiło takie potrzeby, głównie w zakresie żywności, lekarstw, i te potrzeby są realizowane - zapewnił.

Podziękował przy tym wszystkim funkcjonariuszom policji, którzy "wzorowo wypełniają swoje obowiązki".

Komendant Główny Policji: Restrykcyjne działania wobec kierowców przepełnionych pojazdów

Nasze działania będą naprawdę restrykcyjne w stosunku do kierowców, których autobusy lub tramwaje będą przepełnione - powiedział w środę podczas konferencji prasowej MSWiA komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Szymczyk powiedział, że w pierwszych godzinach obowiązywania przepisów, które znalazły się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia policja koncentruje się na działaniach edukacyjno-informacyjnych.

Nasze samochody służbowe i te specjalnie przystosowane są do przekazywania komunikatów głosowych. Ale też te zwykłe radiowozy posiadające urządzenia nagłaśniające mają za zadanie przejeżdżać przez ulice naszych miast, wsi przez nasze osiedla i przekazywać specjalnie przygotowane komunikaty informujące o wprowadzonych obostrzeniach w zakresie poruszania się po przestrzeni publicznej - podał.

Mówił, że MSWiA rozesłało do około 50 mln abonentów telefonów komórkowych SMS-ową informację o nowych zasadach funkcjonowania policji.

Zadania dla policjantów (...) to przede wszystkim kontrola osób przebywających w konfiguracji dwa plus na terenach zewnętrznych, w przestrzeni publicznej - poinformował. Dodał, że zalecił "ostrzejsze działania i represje co do grup młodych osób, które gromadzą się w rożnych miejscach i które w sposób lekceważący podchodzą do przepisów". W tych sytuacjach oczekuje się od policjantów zdecydowanej represji - dodał.

Jego zdaniem, trzeba podejść również stanowczo do kwestii komunikacji publicznej. Dzisiaj za pośrednictwem komendantów wojewódzkich policji zobowiązałem komendantów miejskich, powiatowych, rejonowych do nawiązania kontaktu z władzami samorządowymi i przekazania informacji, że od jutra nasze działania będą naprawdę restrykcyjne w stosunku do kierowców, których autobusy lub tramwaje będą przepełnione i gdzie nie będzie przestrzegana zasada ograniczenia ilości osób w pojazdach - powiedział szef policji.

Szef Straży Granicznej: Sytuacja na granicy Polski jest stabilna

Nie odnotowaliśmy zdarzeń, które miałyby bezpośredni wpływ na ochronę naszej granicy - powiedział w środę komendant główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga. Zapewnił, że sytuacja na granicy Polski jest stabilna.

Komendant główny SG przypomniał, że nowelizacja rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia zmienia katalog osób, które nie podlegają na granicy kwarantannie. Zwrócił uwagę, że od 27 marca wszystkie osoby, które przekraczają granicę w celu podejmowania pracy będą podlegać kwarantannie po wjeździe do Polski.

Gen. Praga zaapelował też o traktowanie dodatkowych ograniczeń jako formę pomocy społeczeństwu i wyrozumiałość względem funkcjonariuszy, którzy będą egzekwować przestrzeganie nowych przepisów. To wszystko jest dla dobra naszych obywateli. Proszę o tym pamiętać - dodał Praga.