Badania przeprowadzono 8-10 kwietnia na próbie 868 osób. Był to wspomagany komputerowo wywiad online (ogólnopolska próba losowo-kwotowa). Badania prowadziły dr Maria Baran z Uniwersytetu SWPS i dr Katarzyna Hamer z IP PAN.

Reklama

Zdecydowana większość Polaków nie planuje zobaczyć się w święta z rodziną mieszkającą osobno, a więc postąpi zgodnie z zaleceniami - podsumowują swoje badania autorki. 82 proc. badanych zapowiada, że w święta nie odwiedzi rodziny.

Osoby, które z rodziną planują się w święta zobaczyć (18 proc.), zapytano, w jakim celu. 81 proc. osób spośród tej grupy zadeklarowało, że chce spędzić z rodziną czas; 79 proc., że zjeść świąteczny posiłek; a 54 proc. chce podrzucić produkty świąteczne.

Z ankiety wynikło, że nieco częściej z rodziną planują się zobaczyć kobiety oraz osoby po 45. roku życia. Plany te niezależne są od tego, w jak dużej miejscowości ktoś mieszka, jak wysokie ma wykształcenie, ani jaki ma poziom obaw związanych z koronawirusem.

Reklama

Raport dotyczący planów na święta wielkanocne to kolejny z cyklu raport zespołu psycholożek dotyczący postaw Polaków związanych z pandemią COVID-19. Badania można znaleźć na stronie https://covid19psychologia.com/.

W czwartek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku epidemią koronawirusa przedłużone zostały dotychczasowe działania rządu w obszarze ograniczania pandemii. A minister zdrowia Łukasz Szumowski apelował, że by zostać w święta w domu. Bezpośrednie spotkania z najbliższymi w czasie świąt wielkanocnych mogą doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa i śmierci wielu osób. Kontaktujmy się w tym czasie ze sobą, szczególnie z osobami starszymi, ale zdalnie - mówił w Polskim Radiu.