Władze tego miasta rozdadzą mieszkańcom 13 tys. trwałych bawełnianych toreb. Jarocin przystąpił też do Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej promującego projekt ustawy zakazującej rozdawania foliówek w sklepach.

Reklama

Państwo też możecie poprzeć ten zakaz. 27 i 28 maja na ulicach polskich miast wolontariusze WWF będą zbierać podpisy pod petycją w tej sprawie. Formularz można także ściągnąć z internetowych stron: www.zielony.dziennik.pl oraz www.wwf.pl.

p

IZABELA MARCZAK: Kilka lat namawiała mnie pani: napisz o foliówkach. Wtedy nikt o tym nie chciał słyszeć. A dziś?

EWA WOYDYŁŁO: Bo teraz trudno tego problemu nie zauważyć. Wystarczy przejechać przez most na Wiśle, by zobaczyć przy drodze drzewa upstrzone torebkami foliowymi jak liśćmi. Podobnie wygląda Kaukaz, Magadan czy Soczi. Foliówki są wszędzie.

Jak nakłonić Polaków do rezygnacji z jednorazowych reklamówek?

Trzeba ludzi edukować. Warto wiedzieć, że z psychologicznego punktu widzenia postępowanie ekologiczne ma dobry wpływ na nas samych: dowartościowuje nas. Kiedy pakuję zakupy do płóciennej torby, kiedy podczas mycia zębów zakręcam kran, kiedy posprzątam po swoim psie, to takie postępowanie wpisuje się w element naszej hierarchii wartości. To warto wiedzieć, choćby po to, aby wybrać najlepszą drogę dotarcia do ludzi z komunikatem: działaj z pożytkiem dla Ziemi.

A może po prostu trzeba nam narzucić nowe prawo - sprawę toreb rozwiązać ustawą, za śmiecenie na ulicach karać mandatami?

To jest pewne wyjście. Jednak zanim takie prawo wejdzie w życie, warto uczyć pracowników sklepów, aby zwyczajnie pytali klientów, czy pakować towar w foliówki, czy nie. To nic nie kosztuje, a daje wybór.