Zdecydowałem, że Warszawa zwróci kupcom opłatę za zajęcie pasa drogowego, którą wnieśli, by na 1.11 móc sprzedawać kwiaty i znicze - napisał na Twitterze prezydent Warszawy. Jak wyjaśnił, wystarczy, że przedsiębiorca złoży wniosek. Musimy im pomóc, bo decyzja rządu o zamknięciu cmentarzy w ostatniej chwili, to dla nich ogromne straty - podkreślił Trzaskowski.

Reklama

Także w sobotę prezydent stolicy zaapelował do mieszkańców Warszawy, aby kupowali chryzantemy i znicze. "Apeluję do wszystkich warszawianek i warszawiaków, kupujcie chryzantemy, kupujcie znicze - w tygodniu będzie można zrobić z nich użytek" - powiedział, prosząc mieszkańców Warszawy o solidarność.

W piątek po południu rząd ogłosił, że z powodu epidemii podjęto decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada. "Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi" - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rząd czekał z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać.

W piątek po południu rząd ogłosił zamknięcie nekropolii od 31 października do 2 listopada. Decyzja taka jest podyktowana wzrostem zachorowań na COVID-19. Nie zgadzają się z nią producenci i handlarze, którzy obawiają się dużych strat. W filmie zamieszczonym w mediach społecznościowych Trzaskowski przypomina, że z okazji Wszystkich Świętych Warszawa wydała milion złotych na przygotowania. Kupcy kupowali kwiaty, kupowali znicze, to jest bardzo ważny dzień dla nich i niestety zostali z niczym - mówi.

Prezydent stolicy zarzucił rządowi, że swoich decyzji z nikim nie konsultował. My jesteśmy gotowi do współpracy, tylko chcielibyśmy być traktowani poważnie. Chcielibyśmy, żeby te decyzje, które rząd wprowadza w życie, były z nami konsultowane - podkreślił.

Premier raz po raz wychodzi na konferencję prasową, później mamy rozporządzenie po kilku godzinach i najczęściej zostawia nam się jeden albo dwa dni do tego, żeby dostosować się do obecnej sytuacji - mówił Trzaskowski; jak dodał, wystarczyłoby przedstawić samorządowcom strategię, aby mogli się na nią przygotować.

Prezydent stolicy przypomniał, że podjął decyzję, aby w siedmiu miejscach w mieście kupcy mogli sprzedawać kwiaty i znicze. Apeluję do wszystkich warszawianek i warszawiaków, kupujcie chryzantemy, kupujcie znicze - w tygodniu będzie można zrobić z nich użytek - powiedział prezydent Warszawy, prosząc mieszkańców miasta o solidarność.

Jak poinformował Trzaskowski, "wszyscy ci kupcy, którzy płacili za zajęcie pasa drogi, zostaną zwolnieni z tych opłat".

Pomoc dla poszkodowanych sprzedawców obiecał premier Mateusz Morawiecki. W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni, zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu - napisał Morawiecki w mediach społecznościowych.